Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2019, 00:00

Dni a noci nad dátami. Ján bol rodený analytik

Zavraždený novinár pochádzal zo skromných pomerov. Dnes jeho meno pozná takmer celý svet.

Jeden z najpriateľskejších ľudí, poctivý a pracovitý, ochotný pomôcť vždy a bez nároku na akúkoľvek protislužbu. Väčšinou v takomto duchu si na Jána Kuciaka spomínajú jeho bývalí kolegovia, kamaráti a známi, ktorí ho sprevádzali v jednotlivých etapách jeho krátkeho života. A presne takýto dojem zanechal aj počas svojho 15-mesačného pôsobenia v HN v rokoch 2013 a 2014.

Skromné detstvo
V rokoch detstva a dospievania Jána Kuciaka absolútne nič nenasvedčovalo tomu, že ho takmer celý svet spozná ako investigatívneho novinára. Narodil sa 17. mája 1990 a vyrastal v malej považskej obci Štiavnik v okrese Bytča. „Je to kraj, ktorý určite neoplýva veľkým bohatstvom. Ľudia tu žijú skromne. Veľká časť z nich pracuje v okolitých fabrikách, kde sa zarába maximálne 500 či 600 eur. Platilo to aj o rodine Kuciakovcov,“ uviedol pre HN obyvateľ Štiavnika, ktorý chce zostať v anonymite. Podľa jeho slov celá dedina považuje Kuciakovcov za čestných ľudí, ktorí neváhajú kedykoľvek pomôcť.


S dôrazom na tieto morálne hodnoty bol vychovávaný aj mladý Ján. Na rozdiel od svojich vrstovníkov z bohatších rodín nemal dlhý čas počítač. Tvrdá práca mu však odmalička nebola cudzia. Spolu so sestrou a bratom často pomáhali rodičom okolo domu. Vďaka tomu získal remeselné zručnosti, ktoré neskôr začal zúročovať po kúpe rodinného domu vo Veľkej Mači spolu so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou. Rekonštrukciu však už nestihli dokončiť, v dome obaja našli presne pred rokom predčasnú smrť...
Napriek skromným pomerom to Jána vždy ťahal

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.