Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2019, 00:00

Komisia odsúdila banky v Austrálii za podvody

Austrálske banky vo veľkom porušovali zákony. Tvrdí to správa regulátora, ktorá priniesla zásadné legislatívne zmeny.

Komisia odsúdila banky v Austrálii za podvody
Zdroj: Reuters

Čo porušili finančné inštitúcie
Regulátori odhalili, že banky a poisťovne v Austrálii neoprávnene vyberali poplatky od klientov alebo si nechávali od nich platiť za finančné rady, aj keď žiadne neposkytli. V niektorých prípadoch finančné domy vyberali poplatky aj po smrti klienta. Ďalšie pochybenia našla Kráľovská komisia pri manipulácii s úrokovými sadzbami a hypotékami. Správa potvrdila aj prípady prania špinavých peňazí.

Dlhoočakávaná správa austrálskej Kráľovskej komisie o pochybných praktikách bánk a finančných inštitúcií vyšla začiatkom februára. Komisia tým oficiálne ukončila takmer rok trvajúce vyšetrovanie. Austrálsky finančný sektor sa v posledných rokoch zmietal v kríze dôvery, keď sa na banky valila jedna kauza za druhou. Vláda preto vytvorila vyšetrovací výbor na čele s bývalým predsedom Najvyššieho súdu Austrálie, ktorý mal podozrenia prešetriť. Výsledok jeho reportu potvrdil nadmerné účtovanie poplatkov a mnohé ďalšie prehrešky. Tie budú musieť riešiť austrálske súdy. Vláda plánuje predložiť parlamentu komplexnú reformu finančného trhu. Reformy budú vychádzať zo záverov vyšetrovania, ktoré predložila Komisia.


Súdne vyšetrovanie
Banky a poisťovne, o ktorých sa pojednávalo, výsledok správy príliš nepotešil. Vyšetrovanie v tomto prípade nemali na starosti všeobecné austrálske súdy, ale ad hoc vytvore

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.