Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2019, 00:00

Zdieľané služby? Štáty to vidia rôzne

Airbnb dane platí. Šikovní právnici a daniari však dokážu firme dane znížiť optimalizáciou pomocou korporátnych a daňových štruktúr.

Zdieľané služby? Štáty to vidia rôzne
Zdroj: Reuters

Takto platí Airbnb dane za zdieľanie ubytovania
Prvá úroveň:
Airbnb musí na Slovensku a vo všetkých krajinách, kde pôsobí, platiť daň z príjmu. Veľké firmy si dokážu svoje dane z príjmu znížiť. Peniaze prejdú niekoľkými štátmi a nakoniec sa zdania v daňovom raji, ako je napríklad Írska republika, nižšou sadzbou.


Druhá úroveň: ďalšia daň, ktorú musí firma zo svojej činnosti odviesť, je daň z prenájmu nehnuteľností. Neplatí ju samotná firma, ale jednotliví prenajímatelia, ktorí z lízingu svojich bytov a domov profitujú. Prenajímatelia sa u nás riadia štandardnými právnymi normami o prenájme realít.


Tretia úroveň: okrem dane z príjmu a dane z prenájmu musia účastníci zdieľaného krátkodobého prenájmu nehnuteľností platiť aj miestne dane. Tieto dane musia opäť platiť prenajímatelia, odborníci však upozorňujú, že kvôli slabej kontrole a nedostatku informácií ich množstvo ľudí neplatí.


Airbnb dane platí. Šikovní právnici a daniari však dokážu firme dane znížiť optimalizáciou pomocou korporátnych a daňových štruktúr.
Vo verejnosti je zakorenená predstava, že vlády nemajú rady firmy zdieľanej ekonomiky, lebo neplatia dane. Z tohto klišé platí najmä časť o vládach a ich vzťahu k zdieľanej ekonomike. Jej zdaňovanie im totiž nejde tak dobre ako pri štandardnom podnikaní. Väčšina kabinetov preto naďalej robí všetko pre to, aby sťažila digitálnym platformám zdieľania život. O tom svedčí aj prípad Uberu. Ten na Slovensku i v ďalších štátoch zakázali súdy. Platformy zdieľanej ekonomiky sa napriek

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.