Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2019, 00:00

Zdieľané služby? Štáty to vidia rôzne

Airbnb dane platí. Šikovní právnici a daniari však dokážu firme dane znížiť optimalizáciou pomocou korporátnych a daňových štruktúr.

Zdieľané služby? Štáty to vidia rôzne
Zdroj: Reuters

Takto platí Airbnb dane za zdieľanie ubytovania
Prvá úroveň:
Airbnb musí na Slovensku a vo všetkých krajinách, kde pôsobí, platiť daň z príjmu. Veľké firmy si dokážu svoje dane z príjmu znížiť. Peniaze prejdú niekoľkými štátmi a nakoniec sa zdania v daňovom raji, ako je napríklad Írska republika, nižšou sadzbou.


Druhá úroveň: ďalšia daň, ktorú musí firma zo svojej činnosti odviesť, je daň z prenájmu nehnuteľností. Neplatí ju samotná firma, ale jednotliví prenajímatelia, ktorí z lízingu svojich bytov a domov profitujú. Prenajímatelia sa u nás riadia štandardnými právnymi normami o prenájme realít.


Tretia úroveň: okrem dane z príjmu a dane z prenájmu musia účastníci zdieľaného krátkodobého prenájmu nehnuteľností platiť aj miestne dane. Tieto dane musia opäť platiť prenajímatelia, odborníci však upozorňujú, že kvôli slabej kontrole a nedostatku informácií ich množstvo ľudí neplatí.


Airbnb dane platí. Šikovní právnici a daniari však dokážu firme dane znížiť optimalizáciou pomocou korporátnych a daňových štruktúr.
Vo verejnosti je zakorenená predstava, že vlády nemajú rady firmy zdieľanej ekonomiky, lebo neplatia dane. Z tohto klišé platí najmä časť o vládach a ich vzťahu k zdieľanej ekonomike. Jej zdaňovanie im totiž nejde tak dobre ako pri štandardnom podnikaní. Väčšina kabinetov preto naďalej robí všetko pre to, aby sťažila digitálnym platformám zdieľania život. O tom svedčí aj prípad Uberu. Ten na Slovensku i v ďalších štátoch zakázali súdy. Platformy zdieľanej ekonomiky sa napriek odporu vlád tešia medzi bežnou populáciou neustále rastúcej popularite.


Od drožiek k zdieľaniu
Zdieľaná ekonomika sa dostala do epicentra súčasného technologického a ekonomického pokroku. Ako v minulosti nahradili autá drožky ťahané koňmi, tak sa dnes mení spôsob používania úžitkových vecí. Medzi typické prostriedky, ktoré ľudia môžu zdieľať, patria najmä byty a autá. Pri tejto revolúcii sa nemenia prostriedky, ktoré sa používajú. Mení sa spôsob ich použitia. Medzi najznámejšie značky firiem v zdieľanej ekonomike patria Uber, Airbnb či Žltý Melón, ktorý sa špecializuje na takzvané peer-to-peer pôžičky. Pri nich ide o vzájomné požičiavanie prostriedkov bez prostredníctva bankovej inštitúcie, ktorá by si účtovala poplatky. Na tieto dynamické zmeny musia reagovať aj štátne úrady. A najvyššou prioritou každého štátu je vyberať čo najviac daní.


„Vláda je otvorená zdieľanej ekonomike, ale aj tieto platformy si musia uvedomiť, že nemôžu neplatiť dane,“ povedal ešte minulý rok na margo poskytovateľov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.