Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 15:31 Aktualizované dňa 18.02.2019 o 16:14

Poslanci sa zaoberali Dušanom Kováčikom, otvoria jeho bezpečnostnú previerku

Dôvodom je, že špeciálny prokurátor v roku 2017 vložil fyzicky na svoj účet 204-tisíc eur v hotovosti.

Poslanci sa zaoberali Dušanom Kováčikom, otvoria jeho bezpečnostnú previerku
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Jozef Magala predloží na najbližšie rokovanie výboru na kontrolu tejto inštitúcie informácie o previerke špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

O otvorení Kováčikovej bezpečnostnej previerky informoval na brífingu Ľubomír Galko, poslanec SaS a predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti NBÚ, ktorý Magalu touto úlohou poveril.

​Dôvodom je, že Kováčik v roku 2017 vložil fyzicky na svoj účet 204-tisíc eur v hotovosti. Peniaze mali slúžiť na kúpu domu pre jeho syna. Ak vysokopostavená osoba disponuje takto vysokými sumami v hotovosti, oprávnene to podľa Galka vyvoláva podozrenia z korupcie.

Rok 2017 nie je doba kešu

Galko navyše upozornil, že polícia vtedy tento prípad dôkladne neprešetrila. Kováčik patrí medzi tzv. "exponované osoby," ktorým banky v podobných prípadoch musia venovať osobitnú pozornosť.

Slovenská sporiteľňa, do ktorej Kováčik hotovosť vložil, preto políciu na podozrivú transakciu upozornila. Postup mužov zákona nedávno nechal preveriť policajný prezident Milan Lučanský.

"Rok 2017 nie je doba kešu, nie je obvyklé, že človek prinesie niekoľkostotisícovú hotovosť a vloží ju do banky. A preto je dobré, že nielen túto transakciu, ale celú bezpečnostnú previerku pána Kováčika teraz opätovne preverí NBÚ," vyhlásil Galko.

"Nevieme odhadnúť, ako dopadne kontrola bezpečnostnej previerky pána Kováčika," doplnil.

Kováčik sa ohradil

Galko na brífingu pripomenul, že Kováčik nepodal jedinú obžalobu v 61 prípadoch, ktoré dozoroval.

"Toto dozorovanie si pridelil sám a teda sám dohliadol na to, že tie prípady skončili tak, ako skončili," vyhlásil podpredseda SaS.

Otvorenie previerky podľa Galka obsahuje viacero krokov, ktoré NBÚ môže urobiť. "V prvom rade skontrolujú podklady, ktoré dostali od jednotlivých inštitúcií. Sú to napríklad tajné služby, ako aj policajný zbor," ozrejmil poslanec liberálov.

Kováčik sa ohradil voči informáciám týkajúcich sa jeho pôžičky. "Všetky okolnosti poskytnutia predmetnej pôžičky sú plne v súlade s platnou právnou úpravou, etikou a morálkou verejného činiteľa," povedala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.