Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 00:00

Kiska má proti Ficovi poslednú možnosť

Od soboty je jedna z najdôležitejších inštancií slovenskej justície takmer úplne znefunkčnená. HN sa pozreli na najdôležitejšie otázky, o ktorých sa v súčasnosti diskutuje.

Kiska má proti Ficovi poslednú možnosť
Zdroj: TASR

1. Aké má Kiska možnosti?
Posledné slovo pri výbere sudcov má hlava štátu, teda Andrej Kiska. Keďže koalícia, konkrétne strana Smer, sa pri voľbe sudcov rozhodla naťahovať čas, je otázne, kto bude o osude sudcov rozhodovať a či toto privilégium nepadne už na novozvoleného prezidenta. Kiska môže v súčasnosti okrem čakania pristúpiť ešte k poslednému kroku, a to vymenovať zo štyroch ostávajúcich ústavných sudcov – Jany Baricovej, Jany Laššákovej, Miroslava Duriša a Mojmíra Mamojku – predsedu inštitúcie. O tento post šéfa súdu mal záujem práve Robert Fico. Ak prezident zvolí šéfa súdu, ten sa môže v budúcnosti rozhodnúť, či vo funkcii zostane, alebo sa jej vzdá, napríklad v prospech iného kandidáta. Kiskova kancelária priznala, že o ďalších krokoch bude informovať až po tohtotýždňovej návšteve Ústavného súdu v Košiciach.


2. Aká je situácia v koalícii?
Po štvrtkovom opakovanom volebnom debakli sa v koalícii výrazne vyostrili vzťahy. Obštrukcie najsilnejšej koaličnej strany spôsobili nulový výsledok počas druhého kola voľby ústavných sudcov. Štvrtkové hlasovanie prinieslo na parlamentnú pôdu chaos a zmätky a pravidelne sa skloňovali aj pojmy ako pád vlády či menšinová vláda. Podobné vyhrážky pripustil

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.