Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2019, 00:00

Išlo o sebecké stranícke záujmy Smeru. Ochrana Slovákov je ohrozená, tvrdí právnik

  • Pozrite si rozhovor s právnikom Via Iuris Petrom Wilflingom v HNtelevízii.
  • Právnik tvrdí, že pri vypočúvaní kandidátov na ústavných sudcov, ktoré trvalo tri dni, nešlo o odbornosť a morálnosť, ale išlo iba o sebecké stranícke záujmy a politické taktizovanie.
  • Podľa neho nie je bežné v európskych krajinách, aby dochádzalo k takejto obštrukcii a znefunkčneniu takto dôležitej právnej inštancii.

Ide o politické taktizovanie a obštrukciu, nikdy doteraz sa takáto situácia v histórii nevyskytla, tvrdí v rozhovore v HNtelevízii právnik Via Iuris Peter Wilfling.

​„Strana Smer vedome a úmyselne odovzdávala neplatné lístky, jednoznačne ide o politickú obštrukciu, ktorá má za následok znefunkčnenie Ústavného súdu a výrazné oslabenie ochrany občanov Slovenska. Nebude môcť chrániť občanov pred protiústavnými zákonmi," vysvetľuje právnik.

Išlo o sebecké stranícke záujmy

Uvádza to na príklade prezidentských volieb. Ak by mali byť voľby zmanipulované, Ústavný súd o tom nebude môcť rozhodnúť.

"Ak budeme mať iba štyroch ústavných sudcov, tak Ústavný súd nemôže chrániť voličov zmanipulovanými voľbami a nemôže o tom rozhodnúť," hovorí Wilfling.

Právnik tvrdí, že pri vypočúvaní kandidátov na ústavných sudcov, ktoré trvalo tri dni, nešlo o odbornosť a morálnosť, ale išlo iba o sebecké stranícke záujmy a politické taktizovanie.

Záujem Slovenska

"Je v záujme Slovenska, aby sa tí uprimní kandidáti, ktorým ide o dobro Ústavného súdu a skutočnú ochranu práv občanov, prihlásili do opakovanej voľby a boli znovu nominovaní," konštatuje.

Tvrdí, že nie je bežné v európskych krajinách, aby dochádzalo k takejto obštrukciu a znefunkčneniu takto dôležitej právnej inštancii. "Nepamätám si situáciu, kedy by sa v okolitých ale aj iných krajinách takto hazardovalo s ochranou obcanou a ústavných súdov."

Celý rozhovor nájdete vo videu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.