Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2019, 08:44

Ústavný súd má plán B. Jeho bývalý podpredseda však vidí negatívny scenár

Existuje riešenie, ako by dôležitá inštitúcia mohla fungovať aj naďalej aspoň v obmedzenom režime.

Ústavný súd má plán B. Jeho bývalý podpredseda však vidí negatívny scenár
Zdroj: TASR

Ústavnému súdu už zostáva len niekoľko hodín na to, aby si zabezpečil fungovanie aspoň v obmedzenom režime. 16. februára totiž vyprší mandát deviatim sudcom a v úrade zostanú len štyria.

Keďže sa poslancom nepodarilo zvoliť nových ústavných sudcov ani na druhýkrát, Ústavný súd bude paralyzovaný.

Existuje však riešenie, ako by dôležitá inštitúcia mohla fungovať aj naďalej aspoň v obmedzenom režime.

Provizórne riešenie 

"Nevymenovanie sudcov Ústavného súdu spôsobí jeho paralyzovanie a nefunkčnosť. Plénum Ústavného súdu si uvedomuje vážnosť súčasného stavu a po dohode našlo provizórne riešenie tejto nepriaznivej situácie," napísala Ivana Vilinská z tlačového a informačného odboru súdu pre denník Sme. Podrobnosti neuviedla, súd by však mal zverejniť tlačovú správu o ďalšom fungovaní.

Dočasné opatrenia potvrdzuje aj ústavný právnik a bývalý podpredseda Ústavného súdu Eduard Barány.

"Pokiaľ som informovaný, boli urobené isté zmeny v rozvrhu práce Ústavného súdu, kým existuje plénum. Lebo len plénum môže vykonať zmeny rozvrhu práce, ktoré by zaručili, že štvorica sudcov, ktorá tam ostala, bude môcť rozhodovať niektoré absolútne najsúrnejšie veci, ako vydávacia väzba a podobné,” hovorí Barány.

Práca sa nahromadí

V praxi to znamená, že dôležité rozhodnutia, ako napríklad sťažnosti proti výsledkom volieb, nebude mať kto urobiť. O nich rozhoduje plénum a v ňom nebude dostatočný počet sudcov.

Za negatívny výsledok považuje Barány fakt, že ak by situácia trvala dlhšie, vytvorí sa obrovský sklz v množstve vecí, o ktorých nebude mať kto rozhodnúť.

"Keby aj v budúcnosti nastúpili ďalší sudcovia, potrvá mnoho rokov, kým dokážu dohnať tento sklz a vyrovnať sa s masou nevybavených vecí, ktoré sa môžu do niekoľkých mesiacov nahromadiť," myslí si Bárány, ktorý pripomenul, že aj v minulosti nastali situácie, keď bol ÚS nútený pracovať v nekompletnom zložení.

Na Ústavnom súde po 16. februári ostanú už len Jana Baricová, Jana Laššáková, Mojmír Mamojka a Miroslav Ďuriš.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.