Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2019, 00:00

Zlyhal aj druhý pokus. Zvolený nebol ani jeden ústavný sudca

Hlasovanie o ústavných sudcoch opäť spôsobilo chaos a zmätky.

Zlyhal aj druhý pokus. Zvolený nebol ani jeden ústavný sudca
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Dlho očakávané hlasovanie o ústavných sudcoch v parlamente bolo stanovené na štvrtok, no ani tentoraz sa nezaobišlo bez naťahovania a chaosu. Pôvodný termín hlasovania sa presunul až na 17. hodinu. Do poslednej chvíle sa nevedelo, ako hlasovanie dopadne, a v hre bol stále výraznejšie nefunkčný Ústavný súd. Hrozilo totiž, že podobne ako v prvom kole, ani tentoraz Národná rada nikoho nezvolí.

„V tom prípade vedenie súdu preberá najstarší zo zostávajúcich ústavných sudcov. Je to na základe zákona, nie Ústavy, no na základe môjho názoru si myslím, že môže vykonávať všetky právomoci predsedu,“ povedal pre HN Eduard Barány z Ústavu štátu a práva v SAV.


Odborník taktiež predpokladá, že súd myslel na najhoršie a upravil jeho fungovanie. A rozvrh súdu. Hlasovanie o sudcoch sa uskutočnilo až po uzávierke HN. Barány priznáva, že voľba párneho počtu kandidátov je najschodnejšia, pretože hlava štátu by mala vybrať polovicu z daného počtu, čo by pri nepárnom čísle bolo komplikované. Samotný súd môže, aj keď s ťažkosťami, fungovať minimálne so

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.