Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2019, 00:00

Firmy sa zhodli: Rómov sa oplatí zamestnať

Nedostatok pracovníkov môžu zamestnávatelia vyriešiť aj na domácej pôde, brzdia ich v tom však predsudky a prístup k vzdelaniu.

Firmy sa zhodli: Rómov sa oplatí zamestnať
Zdroj: TASR

Rómsky brigádnik, ktorý sa vypracuje na manažéra? Pre mnohých nepredstaviteľný scenár, na Slovensku pozitívny príklad z praxe. Avšak stále ojedinelý. Len zlomok zamestnávateľov totiž akútny nedostatok pracovníkov rieši investíciou do školenia domácej pracovnej sily z vylúčených komunít radšej, ako jej „dovozom“ zo zahraničia. Potvrdzuje to aj najnovší ekonomický prehľad OECD, podľa ktorého situácia Rómov na Slovensku stále čelí zásadným prekážkam – jej riešenie má pritom viesť k lepšiemu ekonomickému rastu aj daňovým príjmom.


Prispieva aj štát
„Je na zamestnávateľovi, či pracovnú silu dovezie, alebo načrie do segregovaných, sociálne vylúčených oblastí a rómskych osád. Múdrejší zamestnávateľ si však povie, že radšej investuje do potenciálu rómskych zamestnancov,“ skonštatovala Ladislava Molnárová z HR spoločnosti Amrop Slovakia. Odvoláva sa tak na pozitívne skúsenosti svojich klientov aj fakt, že na rekvalifikáciu nedostatkovej pracovnej sily do veľkých priemyselných podnikov ako sú Železiarne Podbrezová či U. S. Steel finančne prispieva aj štát.


Marián Christenko, generálny riaditeľ firmy Kosit potvrdzuje, že výraznejší zlom pre nich prišiel zh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.