Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2019, 00:00

Firmy sa zhodli: Rómov sa oplatí zamestnať

Nedostatok pracovníkov môžu zamestnávatelia vyriešiť aj na domácej pôde, brzdia ich v tom však predsudky a prístup k vzdelaniu.

Firmy sa zhodli: Rómov sa oplatí zamestnať
Zdroj: TASR

Rómsky brigádnik, ktorý sa vypracuje na manažéra? Pre mnohých nepredstaviteľný scenár, na Slovensku pozitívny príklad z praxe. Avšak stále ojedinelý. Len zlomok zamestnávateľov totiž akútny nedostatok pracovníkov rieši investíciou do školenia domácej pracovnej sily z vylúčených komunít radšej, ako jej „dovozom“ zo zahraničia. Potvrdzuje to aj najnovší ekonomický prehľad OECD, podľa ktorého situácia Rómov na Slovensku stále čelí zásadným prekážkam – jej riešenie má pritom viesť k lepšiemu ekonomickému rastu aj daňovým príjmom.


Prispieva aj štát
„Je na zamestnávateľovi, či pracovnú silu dovezie, alebo načrie do segregovaných, sociálne vylúčených oblastí a rómskych osád. Múdrejší zamestnávateľ si však povie, že radšej investuje do potenciálu rómskych zamestnancov,“ skonštatovala Ladislava Molnárová z HR spoločnosti Amrop Slovakia. Odvoláva sa tak na pozitívne sk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.