Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2022, 09:29

SaS a Za ľudí odmietajú rokovanie o dohode s USA. Fico chce pokrytecky šíriť hoaxy, tvrdia liberáli

Opozičný Smer inicioval mimoriadnu schôdzu parlamentu k vyhláseniu referenda o dohode s USA na 18. januára. Koaličné strany jej program nepodporia.

SaS a Za ľudí odmietajú rokovanie o dohode s USA. Fico chce pokrytecky šíriť hoaxy, tvrdia liberáli
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Koaličná strana SaS odmieta šírenie dezinformácií v súvislosti s obrannou dohodou s USA. Program mimoriadnej schôdze Národnej rady k referendu o dohode nepodporí. Rovnaký postoj avizuje strana Za ľudí.

"SaS nepodporí program mimoriadnej schôdze, na ktorej chce Robert Fico a opozícia pokrytecky šíriť hoaxy. Je hanebné, keď zmluvu kritizujú smeráci a exsmeráci, ktorí sa na jej príprave podieľali," uviedol pre TASR hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Strana Za ľudí to vidí podobne a rovnako hovorí o pokrytectve politikov opozičného Smeru a mimoparlamentného Hlasu.

Tvrdí, že aktuálny text dohody je ešte sprísnený v prospech Slovenska. "Cirkus s mimoriadnou schôdzou nepodporíme," dodala.

Mimoriadna schôdza parlamentu k vyhláseniu referenda o dohode s USA by sa mala konať v utorok 18. januára. Inicioval ju Smer. V referende sa chce pýtať občanov, či súhlasia, aby parlament vyslovil súhlas s dohodou.

Uzatvorenie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA odobrila v stredu 12. januára vláda. Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť parlament. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.

Zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.