Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2019, 00:00

Päť hodín s pravou rukou Trumpa

HN boli v pätách amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea počas jeho pobytu v Bratislave.

Päť hodín s pravou rukou Trumpa
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Stovky policajtov strážiacich vládne budovy, uzavretý diaľničný obchvat a zápchy na cestách, ktoré zdržiavali ľudí náhliacich sa do práce. Život v Bratislave včera vyviedla z každodennej rutiny návšteva amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea. Hoci šéf diplomacie Spojených štátov strávil v našej metropole necelých šesť hodín, stihol sa stretnúť nielen s hlavnými politickými lídrami, ale aj študentmi či zástupcami bývalých politických väzňov.

HN boli pravej ruke prezidenta Donalda Trumpa počas jeho krátkeho pobytu na Slovensku v pätách. Prečítajte si, ako jeho rýchla návšteva vyzerala.

9.25: Prílet
Je krátko po deviatej hodine ráno. Na okraji plochy bratislavského Letiska M. R. Štefánika sú už nastúpení novinári v reflexných vestách. Kameramani sa snažia obsadiť čo najlepšie miesta, aby zblízka zachytili prvé kroky Pompea na slovenskej pôde.


Presne minútu pred štvrť na desať sa nad obzorom objaví pristávajúce lietadlo. Zakrátko dosadne a naroluje pred novinárov a vítajúcich diplomatov. Na trupe modrobieleho stroja dominuje veľký nápis United States of America. Vtedy už nikto nepochybuje, že z Budapešti do Bratislavy práve dorazil Mike Pompeo. „Je to Boeing 757,“ zhodnotí pre HN hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

Oproti Trumpovmu prezidentskému špeciálu Air Force One vo vojenskej verzii legendárneho Boeingu 747 VC-25, ktorý letel aj ponad Slovensko počas decembrovej cesty šéfa Bieleho domu do Iraku, bol Pompeov stroj, zaparkovaný na bratislavskom letisku, výrazne menší. Po pristavení schodíkov z neho vystúpili najskôr členovia delegácie a novinári, dokopy zhruba päť desiatok ľudí. Ako posledný napokon o 9.25 h vstúpil na plochu letiska samotný Pompeo. Privítal ho americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling, náš ambasádor v USA Ivan Korčok, ako aj zástupcovia slovenského rezortu diplomacie či ďalší predstavitelia. Po krátkej uvítacej konverzácii Pompeo spolu so Sterlingom nastúpili do pristaveného SUV z dielne BMW s diplomatickými značkami, patriaceho americkej ambasáde. Vzápätí sa kolóna dovedna so 17 vozidlami, vedená autom slovenskej polície, vydala na bratislavské cesty.

9.45: Prvá zastávka – Devín

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.