Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2019, 16:55 Aktualizované dňa 12.02.2019 o 21:26

"Ficovi záleží len na jeho vlastnej imunite." Ako reagujú politici na voľbu ústavných sudcov

  • Poslanci volili verejne, čo Smer-SD odmietal.
  • Predseda Smeru Robert Fico svoju kandidatúru stiahol.
  • Fico tiež pohrozil vypovedaním koaličnej zmluvy, ak Most zahlasuje s opozíciou.
  • Vo štvrtok  o 11.00 h budú poslanci voliť opäť.

Národná rada SR nezvolila kandidátov na ústavných sudcov. Neprešiel ani jeden z kandidátov. Vo štvrtok  o 11.00 h budú poslanci voliť opäť.

Oznámili to zákonodarcovia v závere deviateho rokovacieho dňa 40. schôdze Národnej rady SR.

Poslanci volili verejne, čo Smer-SD odmietal, jeho členovia odovzdávali prázdne hlasovacie lístky. Verejnú voľbu odhlasovali poslanci pred voľbou. Trval na nej aj koaličný Most-Híd a SNS predtým hovorila, že s ňou problém nemá.

Strana Bélu Bugára si pre svoje postoje k voľbe, okrem iného hovorila, že nepodporí Roberta Fica, vyslúžila od Fica kritiku.

Ten napokon z voľby odstúpil, zároveň ale vyhlásil, že ak kandidáti na ústavných sudcov prejdú hlasmi Mosta-Híd s opozíciou, dôjde k porušeniu koaličnej zmluvy s vážnymi dôsledkami na fungovanie vládneho kabinetu.

Poslanci majú vybrať 18 kandidátov na ústavných sudcov, a tých ponúknuť prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd SR. Spolu je na ÚS SR 13 sudcov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.