Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2019, 16:55 Aktualizované dňa 12.02.2019 o 21:26

"Ficovi záleží len na jeho vlastnej imunite." Ako reagujú politici na voľbu ústavných sudcov

  • Poslanci volili verejne, čo Smer-SD odmietal.
  • Predseda Smeru Robert Fico svoju kandidatúru stiahol.
  • Fico tiež pohrozil vypovedaním koaličnej zmluvy, ak Most zahlasuje s opozíciou.
  • Vo štvrtok  o 11.00 h budú poslanci voliť opäť.

Národná rada SR nezvolila kandidátov na ústavných sudcov. Neprešiel ani jeden z kandidátov. Vo štvrtok  o 11.00 h budú poslanci voliť opäť.

Oznámili to zákonodarcovia v závere deviateho rokovacieho dňa 40. schôdze Národnej rady SR.

Poslanci volili verejne, čo Smer-SD odmietal, jeho členovia odovzdávali prázdne hlasovacie lístky. Verejnú voľbu odhlasovali poslanci pred voľbou. Trval na nej aj koaličný Most-Híd a SNS predtým hovorila, že s ňou problém nemá.

Strana Bélu Bugára si pre svoje postoje k voľbe, okrem iného hovorila, že nepodporí Roberta Fica, vyslúžila od Fica kritiku.

Ten napokon z voľby odstúpil, zároveň ale vyhlásil, že ak kandidáti na ústavných sudcov prejdú hlasmi Mosta-Híd s opozíciou, dôjde k porušeniu koaličnej zmluvy s vážnymi dôsledkami na fungovanie vládneho kabinetu.

Poslanci majú vybrať 18 kandidátov na ústavných sudcov, a tých ponúknuť prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd SR. Spolu je na ÚS SR 13 sudcov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.