Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2019, 15:08 Aktualizované dňa 12.02.2019 o 15:14

Kotlebovci nebudú hlasovať o ústavných sudcoch. Stiahli aj svojho kandidáta

Odôvodnili to politizáciou celej voľby a tým, že ich strana bola zaťahovaná do rôznych politických hier. 

Poslanci Kotlebovej ĽSNS nebudú hlasovať vo voľbe ústavných sudcov a zároveň stiahli svojho kandidáta Radovana Hrádeka z nominácie na post ústavného sudcu. 

Odôvodnili to politizáciou celej voľby a tým, že ich strana bola zaťahovaná do rôznych politických hier. "Odmietame, aby predstavitelia akejkoľvek inej politickej strany hovorili v našom mene, čo robíme, čo chceme robiť, alebo naopak čo robiť nebudeme," povedal šéf strany Marian Kotleba.

"Nebudeme sa podieľať na tejto fraške," dodal.

Bez hlasovania Kotlebových poslancov sa zníži kvórum potrebné pre kandidátov na zvolenie. 

O medzistraníckych dohodách s ĽSNS hovorili viacerí predstavitelia opozície a aj koalície. Most-Híd práve pre možné rokovanie Smeru s Kotlebovcami trvá na verejnej voľbe sudcov. "Smer-SD môže chcieť tajnú voľbu, ale ja nechcem byť spájaný s ĽSNS. S ĽSNS sa nerokuje ani nehlasuje, preto chceme normálnu verejnú voľbu," vyhlásil šéf strany Béla Bugár po rokovaní poslaneckého klubu Mosta-Híd.

Tajnú voľbu navrhli poslanci Smeru na začiatku rozpravy o voľbe tajných sudcov. Okrem Mosta-Híd s tým nesúhlasí ani SNS. „Prihováram sa za to, aby sme vedeli, kto akého kandidáta na Ústavný súd (ÚS) SR volil. SNS bude za kvázi verejnú voľbu, z pozície SNS odmietam politikárčenie," povedal šéf národniarov Andrej Danko.

Voľba kandidátov na ústavných sudcov sa bude konať v utorok o 17. hodine. Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) avizoval, že prípadná opakovaná voľba bude vo štvrtok (14. 2.) o 11.00 h.

Parlament bude voliť 18 kandidátov na ústavných sudcov. Zvolených kandidátov ponúkne parlament prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd (ÚS) SR. Spolu je na ÚS SR 13 sudcov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.