Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2019, 12:55 Aktualizované dňa 11.02.2019 o 14:35

Je mi úplne jedno, kto pôjde na Ústavný súd, vyhlásil Danko

Šéf parlamentu Andrej Danko potvrdil, že hlasovanie prebehne v utorok o 17.00.

Je mi úplne jedno, kto pôjde na Ústavný súd, vyhlásil Danko
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Predseda parlamentu Andrej Danko sa prihovára za verejnú voľbu ústavných sudcov. Danko potvrdil, že hlasovanie prebehne v utorok o 17.00 hod. Opakovaná voľba by bola vo štvrtok o 11.00 hod.

Prihováram sa za to, aby sme vedeli, kto akého kandidáta na Ústavný súd (ÚS) SR volil. SNS bude za kvázi verejnú voľbu, z pozície SNS odmietam politikárčenie," povedal Danko. Doplnil, že mu je jedno, kto sa dostane na Ústavný súd. 

"Je mi úplne jedno, kto bude na Ústavnom súde. Je mi to jedno, kto bude rozhodovať na Ústavnom súde. Mojou jedinou podmienkou je len odbornosť, aby títo ľudia spĺňali morálne a odoborné kvality," povedal Danko na brífingu.

Národniari v utorok na poslaneckom klube podľa neho možno nájdu prienik pri voľbe kandidátov, avšak poslanci majú pri hlasovaní voľnú ruku.

Ak parlament zvolí aspoň šesť kandidátov na sudcov ÚS SR, Danko je podľa svojich slov povinný poslať tieto mená do prezidentskej kancelárie.

"Hlasovací lístok bude platný, ak poslanec zakrúžkuje kandidátov do počtu 18, môže zakrúžkovať aj menší počet. Prezident aj ja sme zodpovední za funkčnosť Ústavného súdu," dodal šéf parlamentu s tým, že prezident by mal menovať aspoň troch sudcov, aby sa zabezpečila funkčnosť ÚS SR.

Šéf parlamentu tiež nevylučuje koaličné rokovanie pred voľbou, na ktorom by sa mohli zhodnúť na menách kandidátov. Odmietol však, že by o voľbe kandidátov rokoval s ĽSNS. "Ja s Kotlebom a s takýmito ľuďmi nebudem rokovať nikdy," vyhlásil.

V utorok bude parlament voliť 18 kandidátov na ústavných sudcov. Na výber majú poslanci z 39 uchádzačov. Zvolených kandidátov ponúkne parlament prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd SR. Spolu je na ÚS SR 13 sudcov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata