Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2019, 00:00

Dodávatelia informujú, odkiaľ je ich mäso

Dodávatelia po škandále s poľským mäsom dobrovoľne informovali reštaurácie aj školy o pôvode mäsa.

Dodávatelia informujú, odkiaľ je ich mäso
Zdroj: Reuters

Bilancia po viac než dvoch týždňoch od prevalenia kauzy s dovozom poľského hovädzieho mäsa z chorých kráv je nasledovná: z jedného poľského bitúnka sa vyviezlo 2 700 kilogramov hovädzieho mäsa do 14 krajín Únie. Asi 300 kilogramov z toho sa dostalo do slovenských jedální a reštaurácií.


A aký je výsledok? „Po medializácii tejto kauzy sa zákazníci vo väčšej miere pýtajú na pôvod mäsa či dodávateľov,“ povedal pre HN generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák.

Opatrenia na vlastnú päsť
Niektorí dodávatelia v dôsledku škandálu dobrovoľne informovali svojich odberateľov o pôvode mäsa, ktoré im predávajú. Harbuľák potvrdzuje, že to tak bolo aj v prípade mnohých dodávateľov mäsa do reštaurácií. To, že ľudia najmenej dôverujú práve mäsu z Poľska a Ukrajiny potvrdzuje aj prieskum realizovaný použitím Kakadu.fm pre HN.


Do informovania svojich študentov sa zapojili aj viaceré univerzity, ktorých súčasťou je univerzitná jedáleň. Napríklad Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre rozposielala svojim študentom e-mail, v ktorom uvádza, že zmluvný dodávateľ hovädzieho mäsa potvrdil, že mäso, ktoré distribuuje do jedálne, má pôvod na Slovensku. Podobne postupovala aj druhá nitrianska univerzita. „O kauze sme informovali celú akademickú obec aj verejnosť prostredníctvom rozhovoru s vedúcim katedry hygieny a bezpečnosti potravín, profesorom Jozefom Golianom,“ uvádza hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Renáta Chosra

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.