Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2019, 00:00

Štát vykompenzuje firmám drahšie emisie

Vyššie ceny emisných kvót môžu pre podniky znamenať lepšie dotácie.

Štát vykompenzuje firmám drahšie emisie
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Zamestnávajú najviac ľudí, zároveň však na svoju prevádzku spotrebujú veľké množstvo energie a patria k najväčším znečisťovateľom ovzdušia – top priemyselné podniky na Slovensku. Nielen cena elektriny, ale aj zdražovanie emisných povoleniek, ktoré si musia nakúpiť, urobí podnikom ako U. S. Steel či Slovnaft škrt cez rozpočet.


Štát im preto vyššie výdavky kompenzuje dotáciami z envirofondu vo výške desiatok miliónov eur. Nový zákon o obchodovaní s emisiami však podmienky dotácií mení.

Podľa informácií Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a rezortu financií sa príjmy envirofondu v rokoch 2018 až 2021 predpokladajú vo výške zhruba 117 miliónov eur ročne pri objeme 14,1 milióna ton predaných kvót a očakávanou cenou 8,28 eura za tonu. Dotácie podnikom už za rok 2018 by mali tvoriť takmer 30 miliónov eur. Táto suma však môže byť aj niekoľkonásobne vyššia, aktuálna cena emisných kvót na burze EEX sa totiž už niekoľko týždňov pohybuje nad úrovňou 20 eur za tonu.


Menej percent, viac peňazí
Celková časť, ktorú z envirofondového balíka peňazí štát po novom ukrojí podnikom, sa však percentuálne zníži. Doteraz totiž štát dotoval podniky tretinou z príjmov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.