Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2019, 00:00

Brusel nás ide riešiť. Vlaky majú platiť aj za počasie

Štátny dopravca podľa vlastných štatistík spôsobil vlastnou vinou len 17 percent všetkých meškaní v roku 2018.

Brusel nás ide riešiť. Vlaky majú platiť aj za počasie

Dopravcovia sa bránia väčšiemu odškodňovaniu cestujúcich. Európska komisia sa pokúša presadiť zmeny v nariadení, ktoré by železničným dopravcom povinne predpísali výšku kompenzácií v prípade meškania vlaku. A to aj v prípadoch, ak za oneskorenie môže počasie, prekážky na trati alebo dopravná nehoda.

Hoci je nariadenie platné už od roku 2009, jednotlivé členské štáty môžu udeliť svojim dopravcom výnimky. A v prípade Slovenska sa tak stalo.

Slovensko má výhrady
Výnimka z nariadenia sa Železničnej spoločnosti Slovensko končí v decembri tohto roka. Každých päť rokov musí žiadať o jej predlžovanie. Európska komisia chce návrhom docieliť, aby sa udeľovanie takýchto výnimiek zrušilo. Zmeny úspešne prešli prvým čítaním v europarlamente, dohodu však musia nájsť aj európski ministri dopravy. „V súčasnosti sa na pracovných úrovniach v Bruseli o návrhu nerokuje, je výsadou predsedníckej krajiny rozhodnúť o tom, na ktoré návrhy sa chce sústrediť, a ministerstvo dopravy to nevie ovplyvniť,“ informoval rezort dopravy.

Aktuálne Rade Európskej únie predsedá Rumunsko. O návrhu by sa malo debatovať 6. a 7. júna, vec sa však uzat

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.