Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2019, 14:39

Slovensko ide cestou, ktorá nie je správna. Prím v zahraničnej politike hrá Fico, tvrdí poslanec SaS

Martin Klus podľa vlastných slov "s nevôľou sledoval" vývoj zahraničnej politiky Slovenska v otázke Venezuely.

Slovensko ide cestou, ktorá nie je správna. Prím v zahraničnej politike hrá Fico, tvrdí poslanec SaS
Zdroj: TASR/Branislav Račko

Zmenu prístupu Nemecka, ktoré ustúpilo od politiky stanovania kvót na počty prijímaných migrantov a chce sa sústrediť na ochranu vonkajších hraníc EÚ, uvítali v nedeľu v diskusnej relácii RTVS O päť minút dvanásť poslanci Národnej rady SR Miroslav Číž (Smer-SD), podpredseda poslaneckého klubu v NR SR, a Martin Klus (SaS), podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti.

Reagovali tak na výsledok tohtotýždňového rokovania lídrov krajín V4 a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v Bratislave. Ide o prípravu projektu, ktorý má pomôcť severoafrickému Maroku, a to v rámci riešenia vonkajších príčin migrácie.

Klus však v súvislosti s Marokom poukázal na to, že korene ilegálnej migrácie sú v rámci Afriky "výrazne južnejšie", Maroko je len "tranzitnou krajinou".

Poslanec NR SR, podpredseda strany Milan Uhrík (Kotleba - ĽSNS), v diskusii RTVS tento plán kritizoval. Navrhol, aby sa z vyčlenených fondov radšej posilnila ochrana národných hraníc.

Slovensko by malo byť sídlom agentúry EÚ, zhodli sa poslanci

Všetci traja poslanci mali zhodný názor na dôležitosť spolupráce a rozvoj vzťahov s Nemeckom. Dali Merkelovej za pravdu, že životná úroveň krajín V4 sa od ich členstva v EÚ zvýšila, pričom Klus a Číž sa vyslovili za zachovanie objemu prostriedkov z kohéznych fondov vo finančnom rámci EÚ pre roky 2021-27.

Klus a Číž sa v diskusii tiež zhodli v tom, že Slovensko by malo byť sídlom niektorej z agentúr EÚ. Číž informoval, že vládni predstavitelia aktívne lobujú za to, aby u nás sídlila Európska pracovná agentúra. Klus dodal, že v hre je aj agentúra pre kyberbezpečnosť, ktorá by podľa jeho názoru mala byť v SR vzhľadom na jej zemepisnú polohu a mieru ohrozenia.

Uhrík s názormi kolegom na sídlo niektorej z agentúr EÚ na Slovensku nesúhlasil, keďže "nevie, ako by pomohla ľuďom na Slovensku".

Potrebné sú slobodné voľby, tvrdí Klus

Pokiaľ ide o stanovisko SR k vývoju vo Venezuele, Číž vyhlásil, že "nemôžeme vstupovať do vnútorného režimu štátov".

Klus podľa vlastných slov "s nevôľou sledoval" vývoj zahraničnej politiky Slovenska v tejto záležitosti. Pripomenul, že SR mala ešte v januári postoj zhodný s väčšinou EÚ, ktorá podporuje vodcu opozície Juana Guaidóa ako dočasného vodcu krajiny. Podľa jeho názoru Slovensko teraz ide cestou, ktorá nie je správna, pričom kritizoval, že "prím v zahraničnej politike hrá Fico".

Podľa Klusa treba dať šancu iniciatíve EÚ na sprostredkovanie pri riešení krízy, ale v prvom rade zastaviť vo Venezuele migračnú a humanitárnu krízu. Na upokojenie vnútropolitickej situácie je podľa Klusa potrebné, aby prezident Nicolás Maduro umožnil vypísať nové voľby, ktoré však musia byť slobodné a demokratické.

Uhrík vývoj vo Venezuele vníma ako prípravu "ďalšej ropnej vojny" a neverí, že "USA a satelitné štáty idú do Venezuely brániť demokraciu". Podľa neho by SR mala vo veci Venezuely zaujať neutrálny postoj.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.