Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2019, 00:00

Odtlačok prsta či podoba tváre. Slováci dostanú nové občianske preukazy

Slovákov zrejme čaká prechod na špeciálne občianske preukazy. Ich súčasťou bude čip s odtlačkami prstov či podobou tváre.

Odtlačok prsta či podoba tváre. Slováci dostanú nové občianske preukazy
Zdroj: TASR

Boj s terorizmom či prevencia proti organizovanej trestnej činnosti. Aj toto sú dôvody iniciatívy Európskej únie, ktorá si vzala na mušku bezpečnosť, ale aj prehľadnosť kontroly migračných tokov v rámci Únie. V návrhu pripravovanej európskej smernice sa tak rozhodla zlepšiť systém zabezpečovania údajov preukazov totožnosti a prejsť tak z klasických občianskych na špeciálne biometrické preukazy.

Novinka – europreukazy
V preukaze budúcnosti bude zabudovaný čip obsahujúci napríklad odtlačok prsta či podobu tváre. Európske inštitúcie taktiež avizujú, že bude radikálnejšie obmedzené, kto bude mať k osobným údajom prístup. Modernejšie „občianske“ z eurodielne by tak mali nahradiť elektronické preukazy, ktorými disponuje 2,8 milióna Slovákov. Kurióznym je, že podobné technológie sú využívané už pri slovenských pasoch, ktoré obsahujú od roku 2008 podobu tváre a neskôr aj odtlačky. „Každé bezpečnostné opatrenie t

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.