Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2019, 16:14 Aktualizované dňa 06.02.2019 o 21:03

VIDEO: "20 eur na kávičku." Takto si slovenský colník pýta na hranici úplatok

Podobné zážitky pridali aj ďalší, čo nasvedčuje, že ide o bežnú prax na Slovensko-ukrajinskej hranici. 

VIDEO: "20 eur na kávičku." Takto si slovenský colník pýta na hranici úplatok
Zdroj: Reprofoto/ Facebook Vitaliy Glagol

Slovenský colník na hraniciach s Ukrajinou pýta úplatky vo výške 10 alebo 20 eur od ľudí, ktorí cez hraničný priechod prechádzajú. Vo videu na Facebooku na to upozornil ukrajinský novinár Vitalij Glagola, ktorý si celú situáciu natočil na video.

Na otázky ľudí pýtajúcich sa prečo, colník odpovedá, že to je "tradícia" alebo "na kávičku." Glagola takto natočil viacero prípadov, kde si colník pýta úplatok. 

"Keď som mu peniaze nedal, odložil moje doklady bokom a začal vybavovať ďalších, ktorí boli v rade za mnou a boli menej principiálni," popisuje svoju skúsenosť ukrajinský novinár. 

V komentároch pod príspevkom písali svoje zážitky aj ďalší ľudia. "Minulý týždeň, keď som išla cez hranicu, colník povedal, ktoré doklady potrebuje a vyžiadal si dvadsať eur do pasu," píše Ukrajinka Viktoria. Podobné zážitky pridali aj ďalší, čo nasvedčuje, že ide o bežnú prax na Slovensko-ukrajinskej hranici. 

K zverejnenému videu sa vyjadrila aj Finančná správa. Tvrdí, že o zverejnenom videu vie, zamestnanca identifikovala a vo veci už koná inšpekcia finančnej správy.  "Finančná správa dbá na dodržiavanie zákonov, korupciu v radoch finančnej správy netolerujeme. V roku 2013 sme na finančnej správe zaviedli „Program nulová tolerancia korupcie“. Odvtedy bolo preukázaných viac ako 20 prípadov korupčného správania sa zamestnancov finančnej správy spolu na celom Slovensku. Keďže na finančnej správe pracuje 9 300 ľudí, znamená to, že 99% zákony a etický kódex zamestnanca FS nepochybne dodržiava. Odhaľovanie korupcie vo vlastných radoch nie je jednoduché, je potrebné mať priame dôkazy a je nevyhnutná efektívna spolupráca medzi finančnou správou a políciou. V odhalených prípadoch boli zamestnanci FS postavení mimo službu, zároveň boli podané trestné oznámenia na políciu pre prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Prípady následne rieši polícia," píše sa vo vyhlásení Finančnej správy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.