Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2019, 11:09

Lajčák sa stretol s Blahom, dôvodom bola Venezuela

Šéf rezortu zahraničných vecí si myslí, že Slovensko by malo stáť na strane Európskej únie.

Slovensko ešte nevie, či uzná nového lídra Venezuely. V stredu pred rokovaním vlády to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý je nominantom Smeru.

"Ja si myslím, že vám budem schopný povedať viac po rokovaní vlády, pretože budem na túto tému hovoriť s premiérom. V tejto chvíli musím naozaj zistiť, aká je politická pozícia Smeru-SD, teraz to neviem," povedal Lajčák.

Šéf rezortu zahraničných vecí si myslí, že Slovensko by malo stáť na strane Európskej únie. Proti novému lídrovi je napríklad poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha. Lajčák potvrdil, že sa s ním v stredu stretol, aby si to vyjasnili. 

"Mali sme dobrý rozhovor. Nepovažujem za normálne ani rozumné, aby sme komunikovali formou otvorených listov," vyhlásila Lajčák s narážkou na ostré facebookové statusy, prostredníctvom ktorých Blaha vyjadruje svoje názory.

Nicolás Maduro sa 10. januára napriek sporným prezidentským voľbám ujal vlády vo Venezuele na ďalšie šesťročné obdobie. Líder opozície Juan Guaidó sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta. Spojené štáty ho okamžite uznali a Madura označili za nelegitímnu hlavu štátu. Legitimitu Guaidóa následne uznala taktiež Kanada, Izrael i väčšina latinskoamerických krajín.

Madura, naopak, podporili krajiny ako Rusko, Čína, Irán, Turecko, Kuba, Mexiko či Bolívia. Niekoľko krajín EÚ následne Madura varovalo, že ak do ôsmich dní neoznámi termín novej voľby hlavy štátu, takisto uznajú Guaidóa za dočasného prezidenta.

Stanovené ultimátum vypršalo v nedeľu, pričom Maduro výzvu na nové voľby odmietol. K uznaniu Guaidóa za dočasného prezidenta pristúpilo viacero krajín EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.