Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2019, 09:55 Aktualizované dňa 06.02.2019 o 11:11

Progresívci a Spolu pôjdu spoločne do eurovolieb

  • Víziu majú do najbližších parlamentných volieb, ale aj po nich. Fúziu strán do volieb do parlamentu v roku 2020 zatiaľ neplánujú.
  • Šéf Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko tvrdí, že Európa je pred kľúčovým rozhodovaním sa, kam bude smerovať.
Progresívci a Spolu pôjdu spoločne do eurovolieb
Zdroj: Pavol Funtál

Progresívne Slovensko a Spolu pôjdu do volieb do Európskeho parlamentu spoločne. Potvrdili to lídri hnutí Ivan Štefunko a Miroslav Beblavý.

Obidve hnutia chcú v spolupráci pokračovať aj v parlamentných voľbách v roku 2020.

"Voliči pre ktorých EÚ predstavuje jedinú cestu pre Slovensko, majú teraz spoločnú voľbu. Bude to koalícia Progresívne Slovensko a Spolu," povedal Beblavý.

"Nepôjdu tam pre plat či zašívať sa, ale pracovať"

Líder Spolu - OD Miroslav Beblavý povedal, že voličom na kandidátke ponúknu skupinu špičkových odborníkov a charakterných ľudí, ktorí budú v Európskom parlamente zastupovať záujmy Slovenska.

"Nepôjdu tam pre plat či zašívať sa, ale pracovať," deklaruje Beblavý. Strany predstavili vedúce osobnosti spoločnej európskej kandidátky. Lídrami budú Michal Šimečka a Vladimír Bilčík. Šimečka z Progresívneho Slovenska bude na kandidátke na prvom mieste, Bilčík zo Spolu - OD na druhom a nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Simona Petrík zo Spolu - OD na treťom mieste.

Pred 15 rokmi Slovensko vstúpilo do Európskej únie (EÚ). Podľa Beblavého ani za taký dlhý čas sa nepodarilo, aby malo Slovensko európske nemocnice, cesty či platy.

"Pätnásť rokov sa zdalo ako dostatočne dlhá doba, aby SR dobehla vyspelú Európu, nie je to však tak. Problém nie je na strane slovenských občanov, ale pre zlyhanie politickej reprezentácie," tvrdí predseda Spolu - OD.

Fúziu strán zatiaľ neplánujú

Šéf Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko tvrdí, že Európa je pred kľúčovým rozhodovaním sa, kam bude smerovať.

Či si určí smer rozdrobenej Európy, kde si každý štát bude hájiť svoje záujmy, budú v nej vládnuť populisti, alebo budú ľudia myslieť na svoju budúcnosť. Kandidátku do eurovolieb Progresívneho Slovenska a Spolu - OD hodnotí Štefunko ako najlepšiu, akú kedy videl.

"Naša kandidátka je zložená z ľudí, z nich každý má svoju špecifickú oblasť, ktorú chce reprezentovať na úrovni EÚ a SR," podotkol líder progresívcov.

Strany avizujú, že v spolupráci chcú pokračovať aj po voľbách do Európskeho parlamentu. Víziu majú do najbližších parlamentných volieb, ale aj po nich. Fúziu strán do volieb do NR SR v roku 2020 zatiaľ neplánujú.

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať 25. mája. Na území SR sa má voliť do europarlamentu 14 poslancov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.