Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2019, 00:00

Študenti by mali záväzne maturovať z matematiky

Slovenská technická univerzita po ôsmich rokoch mení rektora. S Robertom Redhammerom sme sa preto rozprávali o tom, aké je to viesť technickú školu v čase, keď technikov trh práce potrebuje, ale mladí ľudia sa na tieto odbory nehrnú.

Akí sú uchádzači, ktorí sa k vám hlásia? Sú z roka na rok horší alebo lepší?
Myslím si, že máme veľmi šikovných študentov. Samozrejme, nie všetkých prijmeme, niekde sú prijímačky dosť tvrdé. Inde, kde nie sú prijímačky také komplikované, potom filtrujeme študentov po druhom semestri. Jednoducho my vyžadujeme od našich študentov, aby sa niečo naučili. Aby boli naozaj dobre pripravení na reálny svet.


Tento akademický rok stúpol medziročne počet prihlášok na STU o desať percent. Očakávali ste to?
Skôr sme dúfali, že to tak bude. Robili sme všetko, čo sa len dalo, aby toto nastalo. Môžem povedať, že máme viac poslucháčov na bakalárskom štúdiu, takže niečo sa podarilo. Treba však povedať, že trošku nám pomohli aj okolnosti, ktoré nie sú spojené s našou kampaňou a našimi aktivitami. My sa snažíme mladým ľuďom ukázať, čo sa dá u nás študovať, že je to zaujímavé, atraktívne a aj to, že budú mať pravdepodobne aj lepší život, budú si môcť zarobiť a zabezpečiť sa.


O akých okolnostiach hovoríte?
Máme pocit, že sa odzrkadlili isté korekcie na druhom stupni základných škôl, ktoré boli pred ôsmimi rokmi. Pred nejakým časom tam totiž došlo k redukcii matematiky dosť výrazným spôsobom. Potom sa to zase vrátilo naspäť a matematika má väčšiu hodinovú dotáciu. Zdá sa nám, že generácia, ktorá teraz prichádza, už nemá taký rešpekt pred matematikou a podobnými predmetmi. Logika a rozmýšľanie sú dôležité pri technických smeroch.


V Česku sa práve vedie diskusia o tom, že by sa mala zaviesť povinná maturita z matematiky. Potrebuje niečo také aj Slovensko?
Myslím si, že je to úplná nevyhnutnosť, pretože hospodársky a inovačný progres sa nedá robiť bez toho, aby mali ľudia nejaké základné objektívne vnímanie súvislostí. Matematika je, žiaľ, u nás strašiakom. Pritom je dôležité vedieť si spočítať dva a dva. Boli sme svedkami aj toho, že mladí ľudia nevedeli trojčlenku, čo je dosť vážny hendikep. Dnes je oveľa ťažšie naučiť niekoho násobilku, keď máte kalkulačky. Ale možno tá násobilka nie je úplne ideálne, čo treba pri matematike zdôrazňovať. Ide hlavne o logické myslenie.


Viete si teda predstaviť, že maturita by bola povinná celoplošne na všetkých stredných školách?
Je možné pripustiť, že istý segment gymnázií alebo stredných škôl, ktoré sú vyslovene humanitne zamerané, by to nemusel mať a mali by tam byť iné predmety povinné na maturite. Ale to gro maturantov by malo vedieť matematiku, malo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.