Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2022, 19:10

Svrček zo Sme rodina chce zmeniť ústavu kvôli referendu. Chcú ľuďom napľuť do tváre, zaznieva z Hlasu

Podľa koaličnej strany SaS ide o porušenie koaličnej zmluvy.

Miloš Svrček
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Poslanec národnej rady z hnutia Sme rodina Miloš Svrček predložil do parlamentu návrh na zmenu ústavy  tak, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu ústavným zákonom aj referendom.

Okrem iného navrhuje, aby sa referendum o skrátení volebného obdobia nemohlo konať prvý a posledný rok volebného obdobia. V zmysle návrhu by mal v prípade úspešného referenda predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyhlásiť voľby do parlamentu do siedmich dní od vyhlásenia platného výsledku referenda.

"Cieľom predkladanej novelizácie je reagovať na rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky zo 7. júla 2021 o ústavnosti predmetu referenda," uvádza v dôvodovej správe predkladateľ. Účinnosť zmien navrhuje od 1. marca 2024.

Podobné zmeny avizoval pre TASR aj nezaradený poslanec Tomáš Taraba s tým, že ich plánuje predložiť na najbližšiu schôdzu.

​Obdobný návrh podal už v minulom roku, v júni ho parlament odmietol.

Chcú ľuďom napľuť do tváre, tvrdí Hlas

Podľa predsedu mimoparlamentného Hlasu-SD a nezaradeného poslanca Petra Pellegriniho koalícia chystá zmenu, ktorá by neumožnila referendum v tomto volebnom období. Hovorí o zrade základného demokratického princípu.

"Vládna koalícia sa napriek odporu občanov ide vo svojich funkciách zabetónovať až do roku 2024 a ľuďom, ktorí jej moc iba prepožičali, ide napľuť do tváre," uviedol.

Zároveň avizoval, že v parlamente predložia pozmeňujúci návrh, ktorý "vráti moc na Slovensku do rúk ľudí".

"Vyzveme všetky parlamentné strany, aby túto zmenu podporili a aby nezabudli, kto im ich funkcie prepožičal. A vyzveme aj ľudí, aby nám v tomto tlaku pomohli," doplnil Pellegrini.

Je to porušenie koaličnej zmluvy, zaznieva z SaS

Koaličná strana SaS považuje návrh poslanca Miloša Svrčeka  na zmenu ústavy, ktorý v piatok predložil do národnej rady, za svojvoľné porušenie koaličnej zmluvy. Pre TASR to uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák.

"Z nášho pohľadu je to ďalší krok hnutia Sme rodina smerom k spolupráci s opozíciou a opusteniu koalície," uviedla SaS.

Opozícia a odborári minulý rok vyzbierali 600-tisíc podpisov na iniciovanie referenda o skrátení volebného obdobia.

​Prezidentka Zuzana Čaputová sa v prípade petície obrátila na Ústavný súd, ktorý v júli 2021 rozhodol, že navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je protiústavná.

Čaputová reagovala, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by národná rada rozhodla o zmene ústavy a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.