Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2019, 00:00

Medzi darom a úplatkom je v zdravotníctve tenká hranica

Akýkoľvek dar lekárovi v súčasnosti slovenské právo považuje za trestné. Sadzba za úplatky sa šplhá až na osem rokov.

Medzi darom a úplatkom je v zdravotníctve tenká hranica
Zdroj: INGIMAGE

V súčasnosti platí v zdravotníctve drakonická právna úprava úplatku. Tá trestá každého za poskytnutie akejkoľvek pozornosti lekárovi. Tvrdí to odborník na medicínske právo Ivan Humeník z advokátskej kancelárie h&h Partners. Za akýkoľvek dar lekárovi vám hrozí pobyt za mrežami na tri až osem rokov. Podľa Trestného zákona je totiž akýkoľvek dar alebo prejav vďaky od pacienta lekárovi automaticky trestný. O zmiernenie tohto zákonného ustanovenia sa pokúsila Generálna prokuratúra. Jej snahy však stroskotali na Najvyššom súde, ktorý zjemnenie podmienok rezolútne zmietol zo stola.


Spor medzi prokuratúrami
Súčasný zákon neumožňuje pacientovi akokoľvek sa lekárovi odvďačiť. „Akákoľvek pozornosť zo strany pacienta lekárovi by malo mať povahu trestného činu,“ vysvetľuje znenie zákona Humeník. Špeciálna prokuratúra dokonca v minulosti vydala stanovisko, v ktorom takýto výklad zákona potvrdila. Viacerí prokurátori špeciálnej prokuratúry sa v minulosti vyjadrili, že obdarovanie lekára je trestné bez ohľadu na to, či lekár neoprávnene zvýhodnil alebo nezvýhodnil pacienta.


Proti špeciálnym prokurátorom sa však postavila Generálna prokuratúra. Tá začala rozporovať tvrdenie, že ozaj akýkoľvek dar alebo pozornosť sa musia okamžite považovať za úplatok. Generálna prokuratúra vo svojom rozhodnutí zrušila uznesenia, ktoré vydala špeciálna prokuratúra. Jaromír Čižnár z funkcie generálneho prokurátora tak zmie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.