Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2019, 00:00

Tituly slovenských lekárov ohrozuje brexit

V prípade neriadeného odchodu Británie z Únie budú mať slovenskí zdravotníci problém – ich vzdelanie z ostrovov nebude platiť.

Tituly slovenských lekárov ohrozuje brexit
Zdroj: TASR

Medicínske tituly z britských škôl by po tvrdom brexite mohli stratiť váhu. Ministerstvo zdravotníctva preto absolventom odporúča, aby si ich dali uznať skôr, ako sa hrozba neriadeného rozchodu naplní. Kvalifikácie lekárov, zubárov, farmaceutov, zdravotných sestier a pôrodných asistentiek nadobudnuté vo Veľkej Británii by totiž od apríla neboli uznané automaticky. „Po tomto dátume môže byť uznanie odbornej spôsobilosti posudzované ako vzdelanie dosiahnuté v nečlenskej krajine EÚ,“ varuje rezort. Tvrdý brexit by tak skomplikoval život zdravotníkom, ktorí sa z britskej školy vrátili pracovať na Slovensko, ale aj tým, ktorí by sa po brexite chceli na Slovensku zamestnať.

Britské vzdelanie zdravotníkov je zriedkavé
Otázkou zostáva, koľko takýchto ľudí si tituly musí dať overiť, keďže štát neeviduje počet slovenských lekárov na ostrovoch. Tituly uznáva ministerstvo školstva. Podľa ich informácií bol v posledných rokoch záujem o uznávanie minimálny. „Konkrétne za rok 2017 to bola jedna žiadosť, v roku 2016 to bolo nula žiadostí. Počet iných zdravotníckych regulovaných povolaní – napríklad zubný asistent dve žiadosti v roku 2016, fyzioterapeut jedna žiadosť v roku 2017,“ vyratúva rezort. Lekárs

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.