Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2019, 14:50 Aktualizované dňa 04.02.2019 o 15:25

Danko oznámil termín konania volieb do Európskeho parlamentu

Politické strany majú na podanie kandidátnych listín čas do 24. februára. 

Danko oznámil termín konania volieb do Európskeho parlamentu
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať 25. mája. Termín volieb stanovil predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS).

Na území Slovenska sa bude voliť do europarlamentu 14 poslancov. TASR o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.

Politické strany môžu do 24. februára podať kandidačné listiny s návrhmi kandidátov na poslancov europarlamentu, ktorých právoplatnosť následne preverí štátna komisia.

Politická strana alebo koalícia môže na listine uviesť toľko kandidátov, koľko europoslancov má byť zvolených za Slovensko do Európskeho parlamentu. Volebná kampaň sa začína dnešným dňom.

Právo byť volený za slovenského europoslanca majú občania SR, ale aj občania iného členského štátu, ktorí najneskôr v deň konania volieb dovŕšili vek 21 rokov a majú trvalý pobyt na území Slovenska.

Kandidovať v tých istých eurovoľbách je však možné len v rámci jedného členského štátu Únie.

Právo voliť do europarlamentu na území SR majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Voliť do europarlamentu v tých istých voľbách možno len v jednom členskom štáte Únie.

Poslanci Európskeho parlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie, ktoré sa začína dňom prvej schôdze Európskeho parlamentu po uskutočnených voľbách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.