Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2022, 16:11

Žilinka porušil v Rusku národné záujmy Slovenska, tvrdí Remišová. Navrhuje jeho stíhanie

Vicepremiérka Veronika Remišová hovorí, že generálny prokurátor by mal byť za stretnutie s Igorom Krasnovom disciplinárne stíhaný.

Žilinka porušil v Rusku národné záujmy Slovenska, tvrdí Remišová. Navrhuje jeho stíhanie
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Maroš Žilinka pošliapal hodnoty ľudských práv, na ktorých je Slovensko postavené. Povedala sa v súvislosti s účasťou generálneho prokurátora na oslavách 300. výročia ruskej prokuratúry, na ktorej sa stretol aj s človekom zo sankčného zoznamu, vicepremiérka Veronika Remišová.

Okrem účasti na oslavách Žilinka uzavrel aj dohodu o vzájomnej spolupráci s ruskou prokuratúrou. Spolupráca, ktorá sa bude realizovať v rokoch 2022 a 2023, sa týka oblastí korupcie, extrémizmu, kyberkriminality či ekologických trestných činov.

Človek zo sankčného zoznamu

Denník N upresňuje, že slovenský generálny prokurátor sa mal v tejto súvislosti v Rusku stretnúť so svojim náprotivkom Igorom Krasnovom. Ten sa od minulého roka nachádza na sankčnom zozname EÚ.

Na zoznam sa mal dostať preto, že sa podieľal na politickom procese zameranom proti kritikovi Kremľa Alexejovi Navaľnému.

"Spoločné oslavy s človekom zo sankčného zoznamu, na ktorom sa dohodli všetky krajiny EÚ vrátane Slovenskej republiky sú neprijateľným porušením národných záujmov Slovenskej republiky," dodala vo svojom stanovisku Remišová. Doplnila, že za tento akt by mal byť generálny prokurátor disciplinárne stíhaný.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku sa podľa Denníka N k ceste Žilinku do Ruska vyjadrilo v zmysle, že sankcie neznamenajú zákaz občanov Slovenskej republiky kontaktu so sankcionovanými.

Na druhej strane by však takéto stretnutia mali slúžiť na "na tlmočenie pozícií a výhrad EÚ k postupom a rozhodnutiam, pre ktoré bola daná osoba zaradená na sankčný zoznam EÚ."

Stretol sa s viacerými zástupcami

Hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan podotkol, že Žilinka sa na oslavách v Rusku stretol aj so zástupcami rezortov prokuratúry a ministerstiev spravodlivosti z vyše 30 krajín.

Slovenský generálny prokurátor mal počas pracovnej cesty zároveň rokovať aj s generálnym prokurátorom Slovinska Dragom Šketom. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.