Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2019, 13:27 Aktualizované dňa 03.02.2019 o 14:27

Prieskum: Jednoznačná reakcia. Ľudia nechcú, aby sa Fico stal ústavným sudcom

V prieskume agentúry Focus je proti odchodu šéfa Smeru na Ústavný súd bolo 71,8 percenta opýtaných.

V prieskume agentúry Focus, ktorý zverejnila televízia Markíza v relácii Na telo, ľudia dali jednoznačne najavo, že si neželajú, aby sa šéf Smeru Robert Fico stal ústavným sudcom.

V prieskume je proti odchodu šéfa Smeru na Ústavný súd bolo 71,8 percenta opýtaných, len 18,4 percenta je za to, aby sa Fico stal ústavným sudcom.

Zdroj: Televízia Markíza

Podpredseda Smeru Juraj Blanár takýto prieskum spochybňuje. "Je to podsúvanie nejakej nálady a možno až manipulácie. Odmietam, aby sa štát riadil prieskumami. Robert Fico je zdatný a odborne pripravený kandidát. Možno jeden z najlepších kandidátov na ústavného sudcu," povedal Blanár.

Podľa Ďuriš Nicholsonovej je to jasná záležitosť a SaS je proti tomu, aby Fico išiel na Ústavný súd. "Je úplne jednoznačné, že docent Fico nespĺňa pravidlá. Neočakával, že poslanec Ondrej Dostál si začne počítať tie roky praxe," povedala v relácii Na telo Ďuriš Nicholsonová.

Z prieskumu vyplýva, že až 80 percent voličov SaS je proti tomu, aby sa Fico na ústavný súd dostal. Tento týždeň má ústavnoprávny výbor znovu hlasovať o tom, či je Ficova prax dostačujúca na to, aby sa mohol uchádzať o tento post.

​Petra Kresáka, ktorý v ýboru odišiel, nahradila poslankyňa Most-Híd Irén Sárközy. Parlament bude hlasovať o 18 kandidátoch na ústavných sudcov v stredu 6. februára

Fico cez týždeň dodal na Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR ďalšie doklady, ktoré majú potvrdzovať jeho 15-ročnú prax v právnickom povolaní.

"V prípade druhej várky ide o dokumenty z Vysokých škôl, ktoré dokladujú, že Fico mal vykonávať pedagociké činnosti súvisiace s právom. Budeme si musieť bližšie pozrieť, či sú relevantné," povedal v rozhovore v HNtelevízii člen ústavnoprávneho výboru a poslanec SaS Ondrej Dostál, ktorý upozornil na to, že šéf Smeru nemá 15-ročnú prax, ktorá by ho oprávňovala kandidovať na ústavného sudcu.

Dostál totiž tvrdí, že Ficovi chýba rok a štvrť. Fico chcel chýbajúci čas doložiť článkami vytlačenými z internetu, ktoré majú dokazovať, že v roku 2002 až 2004 zastupoval rodinu obete.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.