> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2019, 12:55

Školy zaujíma cena potravín. Odkázali sme im, aby nehazardovali, hovorí Matečná po škandále s poľským mäsom

Podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej školy často hľadajú nižšiu cenu a preto nakupujú aj mäso z Poľska.

Gabriela Matečná
Zdroj: HNtelevízia

Škandál s poľským hovädzím mäsom vystrašil Slovákov. Mäso z chorých kráv sa malo dostať aj do našich obchodov či reštaurácii. Jesť ho však mali aj deti v školských jedálňach.

Aj napriek tomu, že poľská strana tvrdí, že mäso z tohto bitúnka sa nedovážalo na Slovensko, začali sme kontrolu,“ povedala ministerka Gabriela Matečná.

Podľa nej školy často hľadajú nižšiu cenu a preto nakupujú aj mäso z Poľska.

Matečná však upozornila, že školským jedálňam povolili verejne obstarávať tak, aby sa prihliadalo na kvalitu, sezónnosť či regionálnu blízkosť. „Dnes vedúci školských jedální vyberajú suroviny nie podľa kvality, ale ceny,“ doplnila.

Šéfka rezortu pre vzdelávanie Martina Lubyová uviedla, že na tieto problémy reagujú už dlho a školy motivujú, aby deťom varili z kvalitných potravín. Pre školy vypracovali materiály, kde ich upozorňujú na nutnosť sledovania certifikátov, školy by mali požadovať aj kópie certifikátov na overovanie potravín.

My môžeme len odporúčať,“ tvrdí však Lubyová podľa ktorej už samotný nákup majú v rukách jedálne a zriaďovatelia. materiálno spotrebné normy pre školské stravovanie. Na zriaďovateľovi záleží, či odporúčania ministerstva realizujú.

Obe ministerky upozornili, že odporúčania z ich strany už sú, nevedia však dozrieť na to, aby ich jedálne aj dodržiavali. „Tie odporúčania opätovne zasielame riaditeľom a riaditeľkám,“ dodala Lubyová.
Generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu na ministerstve pôdohospodárstva Milan Lapšanský tvrdí, že vedúcich školských jedální školili na to, aby vedeli čítať certifikáty potravín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.