Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2019, 00:00

Oprava top nemocnice je výhodnejšia

Výstavba novej nemocnice v Banskej Bystrici by stála viac ako dvojnásobok ceny za kompletný opravu.

Oprava top nemocnice je výhodnejšia
Zdroj: TASR

Rooseveltova nemocnica patrí k špičke zdravotníckeho vybavenia na Slovensku. Napriek tomu potrebuje veľké opravy. Na otázku, či ju kompletne zrekonštruovať alebo postaviť novú nemocnicu na zelenej lúke, sa pozreli analytici z ministerstva financií. A vyšlo im, že rekonštrukcia sa oplatí viac. Prečo? Pretože takmer štvrťmiliardová investícia do novej stavby sa ukazuje ako priveľké „sústo“. Vypočítali, že po kompletnej oprave sa do roku 2050 môže ušetriť na prevádzkových nákladoch, zdravotníckom materiáli a mzdách 5 až 64 miliónov eur. A to analytici vidia ako lepšie riešenie. Nová budova by v porovnaní so súčasným stavom mohla ušetriť 17 až 97 miliónov. K prípadnej cene novej stavby však treba prirátať aj náklady na novú dopravnú infraštruktúru, nákup pozemkov či vyššie nájomné pre súkromné ambulancie, čo by stálo spomínanú štvrť miliardu. Oprava by vyšla oproti tomu lacnejšie o stopäťdesiat miliónov.

Analytik Dušan Zachar z inštitútu INEKO však výpočty číta inak, „podľa materiálu Útvaru hodnoty za peniaze vychádza alternatíva výstavby novej nemocnice v Banskej Bystrici z hľadiska finančnej návratnosti najvýhodnejšie,“ konštatuje. Tridsaťpäťročný komplex sa opravou navyše nezmení na nový, „má starú architektúru a z toho vyplývajúce nevyhovujúce procesy a toky pacientov, ktoré sa budú môcť len veľmi ťažko, ak vôbec, nastavovať na súčasné potreby modernej medicíny“, upozorňuje analytik. O osude banskob

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.