Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2019, 12:15

Kňaz zo stredného Slovenska sa mal pred 30 rokmi dopustiť zneužívania, prípadom sa zaoberá Generálna prokuratúra

Kňaz obvinenia zo sexuálneho zneužívania odmieta.

Kňaz zo stredného Slovenska sa mal pred 30 rokmi dopustiť zneužívania, prípadom sa zaoberá Generálna prokuratúra
Zdroj: Reuters

Generálna prokuratúra eviduje podanie v prípade sexuálneho obťažovania, ktorého sa mal dopustiť kňaz. Dnes už štyridsaťročného Milana mal ešte ako dieťa pred Nežnou revolúciou sexuálne zneužívať kňaz Ladislav J, ktorý v súčasnosti pôsobí v obci na strednom Slovensku. O prípade informuje Denník N.

„Podanie, na ktoré sa pýtate, bolo osobne podané na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky dňa 23.1.2019. Po jeho oboznámení sa, prokurátor trestného odboru GP SR rozhodne o ďalšom zákonnom postupe,“ informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Farár, ktorý sa mal zneužívania dopustiť, to popiera. „Ja to takto nevidím,“ uviedol pre Denník N. Na otázku, či si to teda obeť vymyslela, uviedol, že „z môjho pohľadu sa to neudialo“.

Okrem podania trestného oznámenia na Generálnu prokuratúru mala obeť o prípade upovedomiť aj príslušné cirkevné orgány.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martina Kramara uviedol pre HN, že sú o prípade informovaní.

"Kompetenciu konať v danej veci má diecézny biskup obvineného kňaza. Ten otvorí vyšetrovanie a zhromaždí svedecké výpovede. Celý prípad následne odovzdá do Vatikánu na Kongregáciu pre náuku viery, ktorá z poverenia Svätého Otca posudzuje delikty sexuálneho zneužívania spáchané klerikmi," hovorí Kramara. Rozsudok má podľa neho vyniesť samotná kongregácia.

O problematike zneužívania detí klerikmi sme sa v HNtelevízii rozprávali v septembri minulého roka s cirkevným analytikom Imrichom Gazdom:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.