Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2019, 00:00

Brexit priťaží slovenským študentom. Za školy zaplatia viac

Odchod Británie z Európskej únie sťaží štúdium. Slovenskí vysokoškoláci budú považovaní za cudzincov z tretích krajín.

Brexit priťaží slovenským študentom. Za školy zaplatia viac
Zdroj: Reuters

Študovať vo Veľkej Británii po neriadenom brexite pre Slovákov už nebude výhodné. Univerzity ich budú brať ako cudzincov z tretích krajín, čo v praxi zdvihne školné. Jednoduché to nebudú mať ani po návrate domov. Slovensko si ich univerzitný titul z Anglicka bude musieť overiť.


Brexit sťaží štúdium
Študent informatiky Michal Pándy chodí na univerzitu Imperial College v Londýne už tretí semester. Brexit sa ho teda priamo dotýka. „Veľkú časť študentov na našej univerzite tvoria Európania, myslím si, že škola má záujem, aby sme tu ostali,“ hovorí Michal po otázke, či sa neobáva neriadeného brexitu. Kým Michal by mal školu dokončiť za rovnakých podmienok s akými nastupoval, noví slovenskí študenti v Británii by sa mali pripraviť na zmeny. Podľa ministerstva zahraničných vecí totiž britská vláda prisľúbila pre študentov z Európskej únie, ktorí začínali štúdium v roku 2018 alebo tento rok, rovnaké podmienky. „Poplatky a finančná pomoc ostanú na rovnakej úrovni,

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.