Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2019, 12:25 Aktualizované dňa 28.01.2019 o 14:15

"Myslel som si, že je pasák a chce ublížiť dievčatám." Obvineného zo zabitia Henryho prvýkrát vypočuli pred súdom

  • Pojednávanie odročili na 19. a 21. marca, keby bude vypočutých 23 svedkov.
  • Juraj Hossu je v tomto prípade obvinený zo zabitia, momentálne je stíhaný väzobne.
  • Dohodu o vine a treste odmietla uzavrieť ako prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave a aj obvinený a jeho obhajca.
  • Hossu priznal, že v minulosti navštevoval psychiatričku a bral lieky na upokojenie.
  • Na otázku prokurátorky nevedel presne odpovedať, koľko v ten deň alkoholu vypil, ale bolo to viac ako 20 veľkých pív a desať poldeci vodky.

Pred trojčlenným senátom Okresného súdu Bratislava I a za záujmu médií sa v pondelok začalo hlavné pojednávanie s Jurajom Hossuom, ktorý je obvinený zo zabitia Filipínca Henryho Acordu.

Obhajca obvineného požiadal na začiatku vylúčenie verejnosti z hlavného pojednávania, čo však predseda senátu OS BA I zamietol. Hossua eskortovali na proces kukláči, keďže sa stále nachádza vo väzbe.

Predseda senátu Okresného súdu BA I po jeho vypočutí hlavné pojednávanie odročil na 19. a 21. marca. Vtedy súd plánuje vypočuť až 23 svedkov. Mimo svedkov by v tomto prípade mali vypovedať aj znalci.

Skutok nepoprel

Dohodu o vine a treste odmietla uzavrieť ako prokurátorka Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave a aj obvinený a jeho obhajca. "Nepopieram skutok, ktorý sa stal, ale nesúhlasím s právnou kvalifikáciou," povedal obvinený. Jeho vyhlásenie však súd nemohol prijať.

"V ten deň sme mali firemnú akciu. Išiel som teda skôr z práce domov a potom podvečer som išiel na akciu. Vypil som najprv v hoteli niekoľko pív s kolegami a nadriadenými a potom som sa vydal do mesta, že si dám ešte zopár pív," povedal Juraj Hossu.

Priznal, že v minulosti navštevoval psychiatričku a bral lieky na upokojenie. Zároveň priznal, že mimo pív si dal liek Paretin a pred odchodom na akciu užil dva razy Lexaurin. Potom navštívil v inkriminovaný deň okrem hotela viacero známych pubov a podnikov v centre hlavného mesta.

Na otázku prokurátorky KP nevedel presne odpovedať, koľko v ten deň alkoholu vypil, ale bolo to viac ako 20 veľkých pív a desať poldeci vodky. "Na útok si presne nepamätám. Mám mizivé spomienky," povedal obvinený.

Považoval ho za pasáka

"Nechcem sa vyviniť, Henryho som napadol, lebo som si myslel že chce ubližovať ženám, s ktorými bol. Považoval som ho za pasáka. Neviem, ako som nato prišiel, jednoducho som to mal v hlave. Na presný konflikt mám útržkovité spomienky. Som slušný pracujúci človek a všetci ma poznajú ako nie agresívneho. Hanbím sa za svoje správanie, nechcel som mu ublížiť, nevyhováram sa. Do smrti to budem ľutovať. Mrzí ma to. To, čo sa píše v médiách, že som monštrum a rasista, nie je pravda. Chcem byť spravodlivo odsúdený na základe vykonaných dôkazov," vyhlásil Hossu.

Koncom decembra rozhodol KS v Bratislave na základe sťažnosti prokurátorky o zrušení uznesenia OS a zamietol žiadosť obvineného o prepustenie z väzby. Okresný súd totiž predtým 19. decembra rozhodol o jeho prepustení po podaní obžaloby zo zločinu zabitia. Obhajca a obvinený sa vzdali práva podať sťažnosť. Tú však ihneď podala prokurátorka KP v Bratislave.

Je v preventívnej väzbe

Dvadsaťosemročný Juraj Hossu z okresu Dunajská Streda mal 26. mája minulého roka nadránom, približne o 4.45 h napadnúť na Obchodnej ulici v Bratislave Filipínca, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu dvoch žien.

Hossu mimo iného opakovane kopal poškodeného, keď už ležal na zemi. Filipínec upadol do bezvedomia, došlo ku krvácaniu do mozgu a po niekoľkých dňoch v nemocnici na následky poranení aj zomrel. Obvinený pred incidentom popíjal.

Polícia obvinila útočníka zo zabitia. Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I ho pôvodne zobral do tzv. preventívnej väzby. Dôvodom boli obavy, že by pokračoval v trestnej činnosti.

Náhradu škody si od Hossua, v prípade uznania viny požadujú ako zástupca príslušnej zdravotnej poisťovne, tak aj právny zástupca pozostalých.

Ten nielen náhradu pohrebných nákladov, cestovných nákladov pozostalých, ale aj ušlú mzdu. Odškodnenie v prípade morálnej ujmy necháva právny zástupca na rozhodnutie Okresného súdu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.