Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.01.2019, 22:24

Zákon o hazarde dáva samospráve dôležité rozhodovacie právomoci

Zákonom sa zvyšuje minimálny počet prístrojov v herni z 12 na 15, čím sa vytvára tlak na znižovanie počtu súčasne povolených herní,

Zákon o hazarde dáva samospráve dôležité rozhodovacie právomoci
Zdroj: Reuters

Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s prerokovaním zákona o hazarde zdôrazňuje, že nová legislatíva dáva samosprávam dôležité rozhodovacie právomoci na jeho reguláciu a tak posilňuje vplyv miest a obci vo vzťahu k tejto oblasti. ZMOS o tom informuje vo svoje tlačovej správe.

Nový zákon oproti súčasnosti navrhuje rozšíriť možnosti na jeho regulovanie aj pre mestá a obce, a zároveň obmedzovať aj prevádzkovanie herní. Naše pripomienky boli pri jeho tvorbe zohľadnené a myslíme si, že samosprávy získajú dostatočné rozhodovacie právo,“ tvrdí predseda ZMOS Michal Sýkora.

Podľa názoru ZMOS je posilnenie nástrojov na regulovanie hazardu najmä vo výherných herniach v novom zákone pre mestá a obce vyjadrené tým, že obce môžu vo svojich nariadeniach okrem štátnych sviatkov zatvoriť tieto prevádzky na ďalších 12 dní v roku a pritom nové herne nesmú vznikať 200 metrov od existujúcich.

Zákonom sa zároveň zvyšuje minimálny počet prístrojov v herni z 12 na 15, čím sa vytvára tlak na znižovanie počtu súčasne povolených herní, obmedzuje sa ich prevádzka v nočných a ranných hodinách od tretej hodiny rannej do desiatej hodiny.

Za krok vpred sú podľa ZMOS aj zmeny pri povoľovaní tzv. kvízomatov, ktoré po novom musia byť povoľované tak ako výherné prístroje.

Podľa ZMOS hazard nie je možné vnímať jednostranne, ale v širších súvislostiach. Rozhodnutie samospráv pri regulácii herní je ich legitímnou a v mnohých prípadoch aj oprávnenou reakciu na situácie, ktoré v mestách a obciach vznikajú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.