Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2019, 00:00

Štát dá na znižovanie emisií milióny eur

Emisné povolenky opäť dražejú. Novela zákona z dielne rezortu životného prostredia chce výnosy z ich predaja použiť na boj so zmenou klímy.

Štát dá na znižovanie emisií milióny eur
Zdroj: Reuters

Ceny emisných kvót, teda poplatkov za škodlivé látky, ktoré priemyselné podniky vypúšťajú do ovzdušia, v tomto roku opäť porastú. Dôvodom je podľa analytikov hneď niekoľko, od špekulácií na trhoch po brexit. Na vývoj na trhu s emisiami reaguje aj štát. Ministerstvo životného prostredia predstavilo novelu zákona o obchodovaní s emisiami, ktorá premieta do praxe záväzky voči Bruselu a okrem iného zvýši štátnu podporu programov znižovania emisií skleníkových plynov. Do roku 2022 chce dotovať enviroprojekty vyše 58 miliónmi eur ročne.

Výnosy naspäť do systému
Novela zákona o obchodovaní s emisiami, ktorú minulý týždeň predstavil envirorezort, prináša niekoľko zmien. Najdôležitejšia zmena sa podľa Jozefa Badidu, analytika portálu energieprevas.sk, týka využitia výnosov z predaja emisných povoleniek získaných od znečisťujúcich prevádzok, ako napríklad elektrární alebo priemyselných podnikov. Tie putujú na účet štátneho envirofondu, v minulých rokoch však nahromadené prostriedky boli využívané minimálne.

„Doteraz totiž neexistoval žiaden limit a ,financmajstri‘

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.