Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2019, 15:09 Aktualizované dňa 25.01.2019 o 15:54

Prieskum: Najväčším skokanom je Kollár, Sulík by mohol vládnuť na čele širokej koalície

  • Do parlamentu by sa celkovo dostalo osem strán.
  • Najvýraznejšie stratila SNS, podľa Martina Slosiarika strane uškodila najmä kauza okolo rigoróznej práce Andreja Danka.
  • Nárast Sme rodina pripisuje Slosiarik tomu, že Kollárova strana dokáže profitovať z koaličných káuz.
  • Pozícia najsilnejšej vládnej strany Smeru je stabilizovaná.
Prieskum: Najväčším skokanom je Kollár, Sulík by mohol vládnuť na čele širokej koalície
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak by sa konali voľby v januári 2019, koalícia v súčasnom zložení by nevznikla. Trojlístok Smer, SNS a Most by mal v parlamente 64 poslancov. Ukázal to prieskum agentúry Focus.

Možný by však bol vznik päťkoalície na čele s SaS Richarda Sulíka. So stranami Sme rodina, OĽaNO, KDH a Most by pravicová koalícia disponovala 81 hlasmi v zákonodarnom zbore.

Otázna je stabilita takto širokej koalície, keďže sú verejne známe spory, ktoré vedú čelní predstavitelia jednotlivých strán.

Progresívci sú mimo parlamentu

Do parlamentu by sa celkovo dostalo osem strán. Tradične by vyhral Smer, ktorý v januári získal 22,5 percenta. Nasleduje SaS s 12,3 a Sme rodina s 10,4 percentami. 

Práve hnutie Borisa Kollára je najväčším skokanom, keď si oproti decembrovému prieskumu Focusu polepšilo o 1,4 percentuálneho bodu. Najvýraznejšie stratila SNS - 1,2 percentuálneho bodu.

Tesne pod hranicou zvoliteľnosti sa ocitlo Progresívne Slovensko, ktorému by dalo hlas 4,9 percenta opýtaných.

SNS ublížila Dankova Kauza

Preferenciám SNS podľa šéfa Focusu sociológa Martina Slosiarika uškodila najmä kauza okolo rigoróznej práce predsedu národniarov Andreja Danka. "Pre časť voličov SNS to môže byť už cez čiaru," povedal pre HN.

Nedá sa však podľa neho jednoznačne povedať, či o týchto voličov prišli národniari navždy. Keď sa o kauze prestane tak intenzívne písať v médiách, možno sa vrátia, tvrdí.

Pozícia najsilnejšej vládnej strany Smeru je stabilizovaná. Aféra člena predsedníctva strany Martina Glváča, ktorý komunikoval s Alenou Zsuzsovou obvinenou v dvoch prípadoch vrážd, sa v percentách Smeru neodzrkadlila, hoci termín prieskumu kauzu z časti zachytil, upozorňuje šéf Focusu.

Nárast Sme rodina pripisuje Slosiarik tomu, že Kollárova strana dokáže profitovať z koaličných káuz. "Kollárovi sa šikovne darí siahnuť po sklamaných voličoch," hovorí. Môže za tým byť aj fakt, že kým SaS a OĽaNO sú pre koaličných voličov integrálna súčasť opozície a vnímajú ich ako "nepriateľa", Sme rodina ešte nie je takto jednoznačne onálepkovaná.

Agentúra Focus vykonala prieskum v termíne od 16. do 23. januára 2019 na vzorke 1013 respondentov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.