Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2019, 09:03 Aktualizované dňa 26.01.2019 o 08:33

Fico na výbore nezískal väčšinu. Patovú situáciu má vyriešiť Danko

  • Poslanci schválili, že 39 kandidátov na ústavných sudcov spĺňa podmienky. Teda všetci okrem Roberta Fica.
  • Za to, že expremiér formálne zákonné podmienky spĺňa, hlasovalo šesť koaličných poslancov, proti bolo šesť opozičných.
  • Opozícia Ficovi vyčítala, že nemá dostatočnú právnu prax.
  • Teraz je na predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi, či do samotnej voľby v pléne zaradí aj Fica.
Andrej Danko a Robert Fico
Zdroj: TASR/J. Kotian

Ústavnoprávny výbor NR SR neprijal ku kandidatúre predsedu Smeru-SD Roberta Fica na sudcu Ústavného súdu žiadne stanovisko. Za to, že formálne zákonné podmienky spĺňa, hlasovalo šesť koaličných poslancov, proti bolo šesť opozičných. Zároveň neprešiel ani návrh, že Fico podmienky nespĺňa. Pri jeho mene tak stanovisko výboru nebude.

Výbor v piatok rokoval do neskorých nočných hodín. Na záver prišlo na rad hlasovanie o tom, ktorí zo 40 kandidátov spĺňajú podmienky. Návrh, aby sa hlasovalo naraz o všetkých kandidátoch, že podmienky splnili neprešiel. Výbor tak následne hlasoval o každom kandidátovi zvlášť. 

Pri 39 kandidátoch bez problémov prešlo uznesenie, že spĺňajú podmienky na to, aby mohli byť ústavnými sudcami. Jedine pri bývalom premiérovi Robertovi Ficovi výbor nenašiel zhodu.

Opozícia hlasovala jednotne

Za to, že podmienky spĺňa hlasovalo šesť koaličných poslancov: Róbert Madej (Smer), Jozef Ježík (Smer), Ladislav Andreánsky (Smer), Ľuboš Martinák (Smer), Martin Nemky (Smer), Tibor Bernaťák (SNS). Za to, že Fico podmienky nespĺňa hlasovalo šesť opozičných poslancov: Alojz Baránik (SaS), Ondrej Dostál (SaS), Miroslav Beblavý (nezaradený), Jozef Lukáč (OĽaNO), Ján Marosz (OĽaNO), Rastislav Schlosár (ĽS Naše Slovensko).

Ústavnoprávny výbor má 13 členov, ale Peter Kresák (Most-Híd) sa hlasovania nezúčastnil, keďže je sám kandidátom na ústavného sudcu a podľa vlastných slov nechcel rozhodovať o svojich protikandidátoch.  

Patová situácia, na ťahu je Danko

Výbor bude svoje rozhodnutie tlmočiť parlamentu, ktorý bude následne rozhodovať. Podľa predsedu výboru Róberta Madeja je teraz rozhodnutie na predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi.

"Vznikla podľa môjho názoru patová situácia, lebo výbor nerozhodol o tom, že kandidát spĺňa alebo nespĺňa kritériá. Je na predsedovi Národnej rady, ako bude postupovať. On bude musieť rozhodnúť, či ho zaradí na listinu kandidátov," povedal Madej po rokovaní výboru.

Chýbajúca prax

Opozícia Ficovi vyčítala, že nemá dostatočnú právnu prax. "Chýba mu 15 mesiacov do 15-ročného výkonu právnického povolania. Stiahnuté články z internetu, ktoré majú podložiť chýbajúce obdobie, nič nedokazujú," povedal člen výboru Ondrej Dostál.

Predseda výboru Róbert Madej ešte pred hlasovaním upozornil, že Fico bol nielenže zapísaný v komore advokátov, ale pôsobil aj v rámci strediska pre obete trestných činov. "Bola to sústavná činnosť. Ak nejakého kandidáta nezaradíme z opatrnosti do procesu voľby, je tu riziko, že to bude namietať a môže to spôsobiť spochybnenie voľby ako takej," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.