Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2019, 00:00

Európska ratingovka: vaša dlhová brzda je prísna

Analýza ratingovej agentúry vyhodnotila slovenské dlhové pravidlá ako druhé najsilnejšie v Únii, chýbajú nám však výdavkové a deficitné stropy.

Európska ratingovka: vaša dlhová brzda je prísna
Zdroj: TASR

Ak by slovenský dlh prekročil 53 percent hrubého domáceho produktu, členom vlády by sa znížili platy a museli by predložiť opatrenia na zníženie deficitu. Ak by narástol na 60 percent, majú povinnosť požiadať parlament o vyslovenie dôvery a hrozili by predčasné voľby. Aj to je súčasťou slovenského zákona o dlhovej brzde, ktorý podľa analýzy Európskej ratingovej agentúry patrí k tým najprísnejším v Únii.
Na rozdiel od iných krajín nám však chýbajú ďalšie dve dôležité rozpočtové pravidlá, a to výdavkové stropy a limity na deficit, čo sú ďalšie dva základné piliere regulovania verejných financií. Ako však ukazuje analýza, krajiny, ktoré majú celkové rozpočtové pravidlá najprísnejšie, ich paradoxne aj najmenej dodržiavajú.

Problém je v nezamestnanosti

V hodnotení ratingovky medzi najhoršími krajinami tak nájdeme napríklad Taliansko a Španielsko. Tie majú síce prísne rozpočtové pravidlá, ktoré si zakotvili aj do ústavy, avšak nedodržiavajú ich kvôli vysokej nezamestnanosti. V rokoch 2017 a 2018, na ktoré sa spolu s výhľadom na rok 2019 štúdia zameriava, totiž v Španielsku nezamestnanosť oscilovala okolo 16 a v Taliansku okolo 10 percent.

„Čím je v danej krajine vyššia nezamestnanosť, tým väčšiu moti

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.