Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2019, 00:00

Poslanci grilovali Fica, spochybnili kandidatúru

Ústavnoprávny výbor vypočúval prvú várku kandidátov uchádzajúcich sa o post ústavného sudcu.

Poslanci grilovali Fica, spochybnili kandidatúru
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ján Drgonec

Ján Drgonec je bývalý sudca Ústavného súdu. V roku 2002 ho voliči prekrúžkovali do Národnej rady za stranu Pavla Ruska ANO. Šéfoval tiež Ústavnoprávnemu výboru.


Ako by ste sa zachovali, ak by na vás ako ústavného sudcu bol vyvíjaný politický tlak?
Ja už som bol sudca Ústavného súdu. Sudca spravodajca, teda človek, ktorý pripravoval návrh k súladu volebného zákona s Ústavou Slovenskej republiky, hovorím o právnej úprave v roku 1998. Mal som pripravený nález rozhodujúci o tom, že mnoho ustanovení toho zákona odporuje Ústave. To som mal pripravené na to, aby som to viezol do Košíc. A došlo k udalosti, že, našťastie, jeden z mojich susedov bol v predzáhradke a vyrušil a zahnal dvoch mužov, ktorí tam pchali bombu do nádrže môjho auta. To sa nikdy nevyšetrilo.


Ako by sa mali sudcovia správať k etickým dilemám?
Moja najväčšia etická dilema bola vo chvíli, keď som išiel na vlak do Košíc a na stanici na mňa vyčkávala moja vlastná matka, ktorá žadonila, aby som nerozhodol v jednej sťažnosti. Bolo to o ústavnosti Michala Kováča mladšieho vo vzťahu k únosu, ktorého sa stal obeťou. Musel som si vtedy vyriešiť dilemu, čo s tou situáciou.

Robert Fico
Na vypočúvaní na pôde historickej budovy Národnej rady sa zúčastnil aj trojnásobný premiér a šéf Smeru Robert Fico. Poslanec Ondrej Dostál v rámci jeho prezentácie spochybnil jednu z podmienok, ktorú Fico musel splniť, aby mohol kandidova

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.