Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2019, 00:00

Obec šetrí vďaka žetónom na smetiaky

Triediť odpad a produkovať menej smetí motivuje svojich obyvateľov 168 slovenských obcí. Množstvový systém si pochvaľujú – šetrí im prírodu aj peňaženky.

Obec šetrí vďaka žetónom na smetiaky
Zdroj: HN/Pavol Funtál

V Heľpe ľudia platia za odvoz komunálneho odpadu o polovicu menej ako v susedných obciach. Dôvod? Od roku 1995 tam platia podľa toho, koľko smetí reálne vyprodukujú. A to ich motivuje triediť a šetriť. Systém, keď si občan predplatí u odvozcu odpadu žetóny na smetné koše a frekvenciu vývozu si tak určuje sám, majú aj v obci Tuhár pri Lučenci. Niektorí obyvatelia tam odovzdávajú komunálny odpad iba dva- až štyrikrát do roka. „Ľudia sami prišli na to, že je možné odovzdať jednu nádobu komunálu za mesiac a možno ďalšie tri vrecia separu, tie sú bezplatné. V rámci okresov Lučenec, Poltár a Veľký Krtíš sme tak

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.