Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2019, 11:33 Aktualizované dňa 22.01.2019 o 13:52

Známe tváre slovenskej politickej scény zakladajú novú stranu, dôvodom sú Matovič a Hlina

Motorom vzniku novej strany má byť nespokojnosť konzervatívcov v OĽaNO a KDH s vedením Igora Matoviča a Alojza Hlinu.

Známe tváre slovenskej politickej scény zakladajú novú stranu, dôvodom sú Matovič a Hlina
Zdroj: TASR/AP

KDH vyčítalo europoslankyni Anne Záborskej, že opúšťa hnutie práve v týždni modlitieb za jednotu kresťanov. Pravdou je, že jej koniec u Alojza Hlinu skutočne nie je náhodne načasovaný. Záborská totiž zakladá novú politickú stranu so známymi tvárami slovenskej politickej scény.

Na základe svojich informácií o tom píše portál Postoj. Že sa formuje nový politický subjekt, potvrdzujú aj zdroje HN.

Nespokojnosť s Matovičom a Hlinom

So Záborskou sa v novej strane majú objaviť aj europoslanec OĽaNO Branislav Škripek či poslanec Richard Vašečka z KDH, ktorý opustil OĽaNO a snažil sa neúspešne na čele kresťanských demokratov nahradiť Hlinu.

A práve nespokojnosť konzervatívcov v OĽaNO a KDH s vedením Igora Matoviča a Hlinu má byť podľa Postoja motorom vzniku novej strany, ktorá sa má sformovať v najbližších dňoch. Škripek a ďalší poslanci OĽaNO by mali o svojom odchode z hnutia Matoviča informovať čoskoro.

Nová konzervatívna strana chce o hlasy voličov zabojovať už v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu. 

Záborská bude kandidovať, tvrdí Hlina

Hlina vo svojom utorkovom blogu tvrdí, že Záborská chce opäť kandidovať v blížiacich sa eurovoľbách, čo jej však zásada KDH trikrát a prestávka neumožňuje. 

"Záborská bude kandidovať za inú alebo za novú politickú stranu (podporovanú aj Smerom) do Európskeho parlamentu," píše predseda kresťanských demokratov.

Chce pokračovať v boji za hodnoty kresťanstva

Záborská už vo včerajšom stanovisku naznačila, že odchod z KDH, ktorému nepriamo vytkla absenciu otvorenej diskusie a nerešpektovanie iných názorov, nie je koncom jej politickej kariéry.

"Verím, že v KDH aj mimo neho je mnoho ľudí s podobným názorom, ktorí sú pripravení pokračovať v boji za hodnoty kresťanstva a demokracie," vyhlásila.

KDH: Rozbíjanie hlasov kresťanských voličov

Aj kresťanskí demokrati v pondelňajšej reakcii vyjadrili predpoklad, že sa Záborská mieni ďalej politicky angažovať.

"Takéto konanie považujeme za trieštenie politickej scény a rozbíjanie hlasov kresťanských voličov, ktorých jednotu v súčasnosti Slovensko veľmi potrebuje," uviedol hovorca hnutia Stano Župa.

Podľa jeho slov uprednostniť osobný záujem kandidovať pred záujmom celku a jednoty kresťanských a konzervatívnych voličov je nezodpovedné a sebecké.

O reakciu sme požiadali aj OĽaNO. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.