Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2019, 00:00

Precedens súdu v spore o Big Mac

Víťazstvo Dávida nad Goliášom. Tak sa dá opísať výhra malej írskej fastfoodovej siete pri súdnom spore o ochrannú známku Big Mac s gigantom McDonald’s.

Precedens súdu v spore o Big Mac
Zdroj: Reuters

Ikonický Big Mac totiž po novom už v Európskej únii nie je chránený ochrannou značkou. Názov legendárneho burgera tak budú môcť používať pre svoje produkty aj iné firmy. Rozhodol o tom svojím rozsudkom minulý týždeň Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo, ktorý sídli v španielskom Alicante. Doslova tak rozbúral dominanciu americkej firmy McDonald’s v právnej ochrane svojich produktov.


Nečakaná výhra
Americká firma so sídlom v Chicagu McDonald’s pôvodne nepredpokladala, že zo žaloby na ochranu duševného vlastníctva maličkou firmou z Írska jej bude reálne hroziť strata globálnej ochrannej značky pre jej najznámejší produkt. Big Mac si totiž v priebehu desaťročí získal doslova kultový status. Tento burger sa používa napríklad na vyjadrenie kúpnej sily jednotlivých mien a na vyjadrenie ich podhodnotenia alebo nadhodnotenia oproti doláru. Ide o takzvaný Big Mac Index, ktorý každoročne zostavuje britský časopis Economist. Medzi milovníkov burgera patrí aj súčasný americký prezident Donald Trump a objavil sa aj vo filme Pulp Fiction. Názov Big Mac sa používa neustále už od roku 1967 a v roku 2017 oslávil už 50 rokov svojho nepretržitého používania.


Neotrasiteľnosťou ochrannej známky Big Mac sa koncom roku 2017 rozhodla otriasť írska sieť fastfoodov Supermac. A úspešne. Dôvodom, pre ktorý Supermac zažaloval McDonald’s, bolo, že McDonald’s bránil expanzii írskeho reťazca v zahraničí. McDonald’s argumentoval tým, že podobnosť názvov Big Mac a Supermac by miatla zákazníkov a porušovala tak práva americkej firmy. „Sme nadšení. Je to unikátny pocit, keď si dovolíte na gigantov a vyhráte,“ povedal po rozhodnutí úradu zakladateľ a generálny riaditeľ firmy Supermac Pat McDonagh. Práve z jeho priezviska odvodila firma Supermac názov svojho Big Macu. „Je to víťazstvo pre malé firmy. Zabráni veľkým firmám hromadiť ochranné známky bez úmyslu ich používať,“ dodal McDonagh.

Podľa rozhodnutia úradu americký gigant stratil svoje právo na používanie ochrannej známky na Big Mac. Odôvodnil to tým, že McDonald’s nedokázal dostatočne preukázať skutočné používanie názvu naprieč Európskou úniou. Podmienkou, ktorú musela spoločnosť splniť, bolo kontinuálne používanie ochrannej známky a názvu burgera naprieč všetkými členskými štátmi EÚ, v ktorých firma pôsobí. Americký reťazec pred súdom argumentoval tým, že názov Big Mac reálne používa vo viacerých krajinách Európskej únie. Ako príklady uviedol Veľkú Britániu, Nemecko či Francúzsko, kde je Big Mac etablovaná značka a podľa argumentácie firmy je dostatočným dôvodom sa ponechanie ochrannej známky pre celý európsky blok.


Big Mac alebo BIG MAC?
S týmto tvrdením amerického giganta sa však Úrad nestotožnil. Rozhodnutie Úradu sa však týka iba malej časti portfólia ochranných známok a duševného vlastníctva, ktoré tím právnikov McDonald’s za roky nahromadil. Na margo rozhodnutia McDonald’s prostredníctvom svojej tlačovej správy vyhlásil, že „spoločnosť naďalej disponuje plnými a právne vynútiteľnými ochrannými známkami“. Spor je zaujímavý aj samotnou podstatou chráneného názvu. Írsky Supermac totiž napadol platnosť ochrannej známky McDonald’s, ktorá je štylizovaná ako „BIG MAC“, teda s veľkými písmenami. Podľa aktuálne platnej a účinnej právnej úpravy duševného vlastníctva v EÚ sa pri poskytnutí ochrannej známky rozlišuje takmer úplne všetko. Patentové úrady skúmajú písmo, jeho veľkosť, logo, sklon a mnohé ďalši

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.