Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Najväčšia slovenská vysoká škola Univerzita Komenského vo svojom vyhlásení tvrdí, že Andrej Danko pri písaní svojej rigoróznej práce nerešpektoval tie elementárne etické pravidlá. „Tým, že ich zľahčuje a trvá na legitimite svojho postupu, vysmieva sa z akademických princípov,“ reagovali na vyhlásenie predsedu parlamentu akademici.

​Prorektor Univerzity Komenského Vincent Múcska v rozhovore pre HNtelevíziu tvrdí, že mu v správe Účelovej komisie Univerzity Mateja Bela, ktorá Dankovu prácu skúmala, slovo plagiát nechýba. „Záverečnú redakciu robil nejaký právnik, lebo skutočne sa tam váži každé slovo.“

„Náš vysokoškolský systém nepozná možnosť odoberať tituly. Keď to postavím do morálnej roviny, tak z môjho pohľadu ten titul nepoužíva oprávnene,“ tvrdí ďalej prorektor o titule z takzvaného „malého doktorátu“, ktorý Andrej Danko stále používa.

Podľa neho získavať hodnotenie alebo dokonca titul za kompilačný text možné nie je. „Pani ministerka vzišla z akademického prostredia, môže mi to byť ľúto, že ako kolegyňa v akademickej sfére sa svojim spôsobom odčlenila od tej tradičnej a overenej praxe. Vzhľadom na fungovanie ministerstva z posledných rokov ma to zase až tak neprekvapilo,“ doplnil však Múcska.

Pri otázke, či šéf parlamentu môže naďalej používať titul, Múcska upozorňuje, že na základe slovenskej legislatívy nie je možné tituly odoberať. Podľa neho však Danko z morálneho hľadiska "svoj titul používa neoprávnene."

Ako dodal, chápe prečo Univerzita Mateja Bela mená oponentov a členov komisie nezverejnila. Stretlo sa tu právo na ochranu osobných údajov a právo na informácie. „Podľa mňa, by tieto informácie byť tajné nemali. Lebo aj oponent aj komisia majú veľký diel zodpovednosti.“

Viac sa dozviete v rozhovore. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.