Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2022, 00:00

Slovenská seniorka so štyrmi dávkami vakcíny? Aj takýmito údajmi o očkovaní mal disponovať štát

HN zhruba mesiac monitorovali snahu manželského páru v dôchodkovom veku domôcť sa nápravy údajov v očkovacej databáze.

Závisia od nich opatrenia prijímané v súvislosti s vývojom pandémie koronavírusu, no sú tiež podstatným údajom v medzinárodných ukazovateľoch. Dalo by sa teda povedať, že ide o dôležité čísla, na základe ktorých si Slovensko buduje svoj obraz aj v zahraničí.

Reč je o štatistike zaočkovanosti obyvateľstva. Štát na dennej báze informuje verejnosť o aktuálnom vývoji v tomto smere, otázne však je, do akej miery tieto výstupy korešpondujú s realitou.

Na možný chaos v presných počtoch upozornili HN zhruba pred mesiacom, a to na príklade dvojice manželov v dôchodkovom veku z obce Strelníky pri Banskej Bystrici.

Národná rada v tom čase schválila návrh ministra financií Igora Matoviča odmeniť seniorov sumou 300, respektíve 200 eur za to, že sa dajú očkovať proti COVID-19. Stanovil pritom nie síce celkom zrozumiteľné, ale pre vyplatenie dávky dôležité pravidlá.

Manželom Miloslave a Vladimírovi Majerovcom stačilo len ich zbežné naštudovanie, aby spokojne čakali na sľúbený šek. Obaja už totiž boli zaočkovaní troma dávkami vakcíny od Moderny.

Chybné údaje

68-ročnej dôchodkyni to však nedalo. Chcela mať istotu, preto požiadala Národné centrum zdravotníckych informácií o vystavenie certifikátu pre seba aj pre svoju polovičku.

Nielen kvôli sľúbenej odmene, ale do platnosti vtedy vstupovali i pravidlá, na základe ktorých bolo napríklad potrebné preukázať sa takýmto potvrdením pri vstupe do prevádzok.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.