Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2019, 00:00

Snehová kalamita spôsobila vážne problémy energetikom, pomáhal aj ťažný kôň

Čo je to kalamita tento týždeň pocítili na vlastnej koži desaťtisíce domácností. Elektrikári tvrdia, že poškodené vedenia sú pre nich v zime každodennou záležitosťou.

Kým v hlavnom meste aj pár centimetrov čerstvého snehu dokáže ochromiť dopravu na dlhé hodiny, v severnejších častiach republiky ľudia vnímajú pojem „snehová kríza“ úplne inak. Tento týždeň bol toho živým dôkazom. Husté sneženie v niektorých častiach Slovenska totiž viackrát prekonalo kritériá kalamity. Ako to vyzerá v oblastiach, ktoré boli odrezané od sveta? HN sa vybrali do obce Horná Ves na Tekove a pozreli sa na to, ako distribučka zasahuje pri vážnych výpadkoch elektriny priamo v teréne.


Problémy počas celého týždňa
Desaťtisíce domácností na strednom Slovensku bez prúdu, nasadenie hasičov a armády s vojenskou technikou pri snehových prehánkach na Orave, uviaznuté autá a záchranné vozidlá na cestách v Tatrách. Aj takto vyzeral tretí januárový týždeň na našom území. Situácia sa začala komplikovať už v nedeľu, keď prišli prvé zrážky a výstrahy meteorológov. Poruchy postupne pribúdali a hoci sa elektrikárom darilo mnohé rýchlo odstraňovať, s každou novou prehánkou pribúdali ďalšie.


Technici boli v pohotovosti predovšetkým v Žilinskom kraji. Výpadky prúdu tam spôsobil ťažký, mokrý sneh, ktorý polámal stromy a tie potrhali káble na elektrickom vedení. Kým vo väčších obciach či mestách dokázal distribútor rýchlo presmerovať dodávku elektriny cez alternatívny obvod, na odľahlých miestach bola situácia omnoho kritickejšia. V obci Horná Ves na Tekove, kam sme v skorých ranných hodinách zamierili osobne, sprevádzaní hovorcom Stredoslovenskej distribučnej, miestnym obyvateľom prúd vypadol v skorých ranných hodinách. Keďže terén bol problematický a pre bežné autá nedostupný, dostať sa na miesto opravy vyžadovalo aj od nášho tímu túru do zasneženého kopca „po vlastných“.


„Výpadok nastal niekedy o tretej nadránom. Koľko bude oprava trvať, je otázne, pretože vodiče boli pretrhané na troch poliach a ešte stále nie je úplne presne jasný rozsah poškodenia,“ vysvetľuje Miroslav Gejdoš, hovorca distribučnej spoločnosti, kým stúpame do kopca. Upozorňuje a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.