Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2019, 00:00

Tieň Huaweia padol aj na Slovensko. Je hrozba pre nás reálna?

Čínsky Huawei sa pre podozrenia zo špionáže ocitol na čiernej listine. Riziko hrozí aj Slovensku.

Tieň Huaweia padol aj na Slovensko. Je hrozba pre nás reálna?
Zdroj: Reuters

Prepojenia na čínske tajné služby či špionážne praktiky. Aj z týchto prešľapov západný svet viní čínsky telekomunikačný gigant Huawei. Kontroverznú firmu si vzali na mušku už aj naši najbližší susedia, a to Poľsko či Česko. Logicky sa tak otvára otázka, do akej miery telekomunikačné technológie z čínskej dielne môžu predstavovať bezpečnostné riziko aj pre Slovensko.

Audit inštitúcií
Národný bezpečnostný úrad priznal, že k téme zatiaľ oficiálne stanovisko nevypracoval. Riadi sa zatiaľ zákonom o kybernetickej bezpečnosti, ktorý vymedzuje pôsobnosť úradu vládnej jednotky CSIRT zacielenej na kyberbezpečnosť či národnú stratégiu kybernetickej bezpečnosti. Český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť varoval ohľadne používania produktov značky Huawei koncom minulého roka. Neskôr spresnil, že nejde o konečných používateľov, teda používanie samotných mobilov.

Etický heker z firmy Citadelo však tvrdí, že v princípe môžu byť ohrozené práve smartfóny, no upozorňuje, že útok na jednotlivcov pomocou mobilov by nevyradil kľúčovú infraštruktúru štátu. „Zároveň výmena všetkých telefónov a súvisiaca panika by mali priveľkú cenu – zrejme väčšiu, ako by bol úžito

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.