Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2019, 00:00

Lučanský prehovoril o vyšetrovaní vraždy Kuciaka: Niektoré informácie sú vecou taktiky. Musí sa dosiahnuť cieľ

O postupe vo vyšetrovaní v prípade vraždy Jána Kuciaka, sledovaní novinárov či pripravovanej reorganizácii Národnej kriminálnej agentúry sa HN rozprávali s policajným prezidentom Milanom Lučanským.

Ako ste spokojný s pokračovaním vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka?
Nedisponujem konkrétnymi informáciami, čo sa týka výsluchov, analýz a ďalších vecí, ktoré sú potrebné na to, aby sa tento trestný čin vysvetlil a našli sa objednávatelia, keďže vykonávateľov sa už podarilo nájsť a sú obvinení. Neviem povedať, či vyšetrovanie napreduje alebo nenapreduje, ale na nejakej mesačnej báze sa nechávam informovať kontrolnými orgánmi v tíme. Či všetko funguje a pracuje tak, ako má. Zatiaľ môžem len vyjadriť spokojnosť a veriť tomu, že ľudia, ktorí na tom pracujú, si vykonávajú svoju prácu, tak ako si ju vykonávať majú a dotiahnu to do konca.

Podľa medializovaných informácií indície vedú aj k Marianovi Kočnerovi. Smeruje vyšetrovanie k tomu, že ho obvinia z objednávky vraždy?
Z môjho pohľadu, čo sa týka vyšetrovania, sme tak v štvrtine cesty. Ako som už spomenul, boli obvinení vykonávatelia tohto skutku, teraz sa musíme dopracovať k objednávateľom, a to bude tá prvá polovica cesty, ktorú potrebujeme dosiahnuť. V ďalšej polovici sa bude musieť v spolupráci a súčinnosti polície ísť ruka v ruke s prokurátorom a dotiahnuť celú vec až pred súd. Tam uvidíme, ako dopadne hlavné pojednávanie, kde by mali títo ľudia dostať aj svoje tresty. Pre mňa bude celý tento prípad ukončený až v tomto konaní. Nechcem však fabulovať, kto je a kto nie je objednávateľ, nechcem predbiehať udalosti. Určite som ten, kto chce, aby sme objednávateľa našli, aby sa mu to preukázalo a bol za to odsúdený, no podľa mojich skúseností, ktoré siahajú ďaleko dozadu, niektoré dôkazy vyjdú najavo až niekedy na hlavnom pojednávaní, keď už páchatelia stoja zoči-voči spravodlivosti. Aj preto, že im už hrozí vysoký trest, tak veci menia a niektoré dopĺňajú. Respektíve treba ich došetriť v rámci konania, ktoré sa týka Policajného zboru. Je to živý proces a živá vec, keď človek niekedy zostane sám prekvapený a na niektoré veci príde aj počas hlavného pojednávania.


Stále platí téza, že objednávateľov mohlo byť viac?
Pracuje sa určite s viacerými hypotézami, že objednávateľ nemusel byť len jeden, ale mohli byť viacerí, a verím tomu, že vyšetrovanie to preukáže. Ak by boli viacerí, tak aj mieru, akým spôsobom a akým podielom participovali na tom, aby túto vec vykonali v takom rozsahu, v akom bola spravená.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.