Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 13:55 Aktualizované dňa 16.01.2019 o 15:48

Šufliarsky prehovoril o príprave jeho vraždy: Mám dva scenáre, jeden je horší ako druhý. Dal som vypočuť aj Kočnera

  • Kočnera a ďalšie osoby vypočujú na návrh Šufliarskeho. Nevie, kto by ho chcel zlikvidovať.
  • Peter Šufliarsky v súvislosti s prípravou jeho vraždy už dva razy kontaktoval vyšetrovateľa. Raz nahliadol do spisu a oboznámil sa s ním.
  • Podľa Šufliarskeho práve výsledky jeho práce, ktoré smerovali k väzobnému stíhaniu Kočnera, mohli byť motívom na jeho odstránenie.

Podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý je v súčasnosti v sprísnenej kolúznej väzbe v tzv. kauze televíznych zmeniek, vypočujú v prípade prípravy fyzickej likvidácie prvého námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek Petra Šufliarskeho.

"S touto osobou som nemal nikdy blízky vzťah, rodinný, priateľský, nepriateľský, majetkový a finančný," povedal na stredajšom brífingu Šufliarsky.

Kočnera vypočujú na návrh Šufliarskeho

Kočnera a ďalšie osoby vypočujú na návrh Šufliarskeho. Nevie, kto by ho chcel zlikvidovať, približne pol roka nad tým rozmýšľa.

Či bude vypočutá aj Alena Zsuzsová, obvinená v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, Šufliarsky nechcel špecifikovať. Neodpovedal ani na to, či osoby navrhnuté na vypočutie sú momentálne vo väzbe.

Šufliarsky v tejto súvislosti už dva razy kontaktoval vyšetrovateľa. Raz nahliadol do spisu a oboznámil sa s ním. "Zistil som informácie, na základe ktorých som včera podal písomný návrh na vykonanie výsluchov viacerých osôb, ktoré môžu objasniť modus operandi a spôsob môjho plánovaného usmrtenia," pokračoval Šufliarsky.

"Nikdy som nekonal v prospech tejto osoby v žiadnej trestnej veci," zdôraznil prvý námestník generálneho prokurátora v súvislosti s Kočnerom.

Všetky trestné veci, vrátane vecí novinárov Adama Valčeka, Moniky Tódovej a zavraždeného novinára Jána Kuciaka boli "vybavené v neprospech tejto osoby".

Dva scenáre, jeden horší ako druhý

Podľa Šufliarskeho práve výsledky jeho práce, ktoré smerovali k väzobnému stíhaniu Kočnera, mohli byť motívom na jeho odstránenie.

Šufliarsky sa stretol s Kočnerom na prokuratúre maximálne dvakrát, vždy v kancelárii vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, bez toho, aby predtým vedel, kto bude na stretnutí prítomný. "V trestnom konaní vidím svet čierno-bielo. Buď je niekto trestne stíhaný, alebo nie," zdôraznil prvý námestník.

Čo sa týka možného motívu objednávky fyzickej likvidácie, Šufliarsky uviedol:

"Zaoberám sa tým od momentu, ako som sa o tom dozvedel od novinárov. Tí, ktorí ma mali informovať, ma neinformovali, informovali ste vy. Mám dva scenáre, jeden horší ako druhý," povedal. Kočner nie je vylúčený z okruhu osôb, ktoré môžu byť za objednávkou likvidácie. Šufliarsky a jeho rodina je naďalej pod policajnou ochranou.

Šufliarsky sa sa cíti ohrozený

Podozrenia z možnej likvidácie Šufliarskeho sú z letných mesiacov minulého roka. Kočner sa chcel ešte pred jeho obvinením so Šufliarskym skontaktovať. Šufliarsky tvrdí, že nevie, prečo sa s ním chcel v minulosti stretnúť. Kočner ho telefonicky oslovil, že "veci nie sú na telefón". Šufliarsky sa s ním nestretol, išlo o stručnú telefonickú komunikáciu. "Také veci ja nerobím," zdôraznil na brífingu.

Šufliarsky okrem iného ocenil ústretovosť Policajného zboru, že robí bezpečnostné opatrenia. Spôsob aj formy, ako to robí, nemôže povedať, niektoré ani sám nepozná. "Plus som rád, že súčinnosť pri tom poskytuje aj ďalší činný orgán, ktorý nemôžem špecifikovať," povedal. Šufliarsky uviedol, že sa cíti ohrozený. Spomenul aj udalosť z minulosti, kedy sa strieľalo na jeho auto.

Kočner sa v súčasnosti nachádza v sprísnenej kolúznej väzbe v Banskej Bystrici. Dva razy Špecializovaný trestný súd koncom minulého roka a aj odvolací Najvyšší súd SR zamietol jeho žiadosť o prepustenie na slobodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.