Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 00:00

Vodičom, ktorí neplatia pokuty, polícia zadrží auto. Čo sa všetko zmení novým zákonom?

Vodičom, ktorých pri prešľapoch zachytili policajné radary alebo kamery, sa bude pred pokutou unikať ťažšie.

Policajný radar zachytí vodiča, ako prekročil povolenú rýchlosť. Polícia si podľa evidenčného čísla nájde majiteľa auta a na adresu trvalého pobytu mu pošle pokutu.

Takto v súčasnosti funguje inštitút „objektívnej zodpovednosti“. Časť vodičov však doručené pokuty ignoruje. Preto ministerstvo vnútra pripravilo novelu cestného zákona, ktorá navrhuje, ako sa s podobnými situáciami vyrovnať.

Policajti budú môcť pri náhodnej kontrole pomocou nového informačného systému zistiť, či auto v minulosti zachytili radary pri porušovaní pravidiel. V prípade, že áno, pokutu dostane zastavený vodič na mieste.

Ak šofér pri kontrole odmietne zaplatiť pokutu za prešľap z minulosti, policajti mu budú môcť zadržať doklady od auta aj s tabuľkami s evidenčným číslom. Takto zadržané auto sa majiteľovi vráti, až keď zaplatí pokutu.

 
„Zatiaľ využívame inštitút objektívnej zodpovednosti v poloautomatizovanom režime a cieľom je prejsť do plno automatizovaného režimu. Ročne vďaka nemu postihneme približne osemtisíc prípadov porušenia pravidiel cestnej premávky,“ objasnil pre HN šéf dopravnej polície Ľuboš Rumanovský.


Dopravný analytik považuje takúto zmenu za krok správnym smerom. „Je to riešenie, ktoré používa aj polícia v Rakúsku. Tam rezignovali na posielanie pokút n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.